Site icon aju.pl

Choroby przenoszone przez komary – zobacz co może ci grozić!

komary jakie choroby przenoszą

komary jakie choroby przenoszą

Choroby przenoszone przez komary – ten temat przewija się niemal co roku, gdy tylko robi się cieplej. Właśnie wtedy komary budzą się do życia i skutecznie uprzykrzają nam życie. Co może nam grozić po ukąszeniu komara? Jakie choroby przenoszą komary? Jakie objawy mogą być niepokojące?

Czy komary w Polsce przenoszą choroby?

Jak doskonale wiadomo, komary bardzo często mogą być nosicielami groźnych dla ludzi chorób – w tym chorób tropikalnych. Niestety, niekiedy mogą one poważnie zagrażać zdrowiu a nawet życiu. Naukowcy jednak uspokajają – komary w Polsce nie są aż tak groźne, jak choćby w Azji, Afryce czy Ameryce. Wszystko przez klimat umiarkowany przejściowy, jaki panuje w kraju nad Wisłą. Nie sprzyja on bowiem rozwojowi gatunków, które sieją postrach w innych częściach globu. Nie oznacza to jednak, że powinno się lekceważyć ewentualne niepokojące objawy.

Właśnie na obszarach tropikalnych, komary najczęściej przenoszą zagrażające ludziom choroby – choćby malarię, żółtą gorączkę czy gorączkę denga.

Komary – groźne choroby

Jakie są groźne choroby najczęściej przenoszone przez komary? Zaliczamy do nich: malarię, boreliozę oraz dirofilariozę. Pokrótce opisujemy je niżej.

 

Malaria przenoszona przez komary

W kontekście komarów, to właśnie malaria jest najczęściej wymienianą chorobą. Sama malaria jest niezwykle groźna dla zdrowia a nawet życia. Rozpad czerwonych krwinek i blokada naczyń krwionośnych – w ich efekcie może dojść do niewydolności narządowej, a stąd już niedaleka droga nawet do utraty życia. Mówi się, że na malarię każdego roku choruje nawet do 250 milionów osób.

Insektem przenoszącym malarię jest komar widliszek – występujący w Polsce! Na szczęście nasz klimat nie sprzyja rozwojowi pierwotniaków wywołujących tą chorobę. Nie zmienia to faktu, że w wybitnie sprzyjających warunkach, zarodziec malarii mógłby przetrwać. Taka możliwość istnieje w przypadku Mazur czy pokrytych jeziorami terenów kaszubskich. W grę wchodzą także ciepłe tereny nadrzeczne.

Borelioza a komary

Kojarzona głównie z kleszczami choroba – pojawia się także w kontekście komarów. Szczęśliwie, zarażenie boreliozą przez komara jest naprawdę niezwykle rzadkie. Co nie znaczy, że niemożliwe.

Objawy są niemal identyczne, jak w przypadku boreliozy którą powodują kleszcze. Na ciele pojawia się charakterystyczny rumień, a razem z nim objawy przypominające grypę. Pierwsze symptomy zazwyczaj pojawiają się około 10 dni po ukąszeniu.

Dirofilarioza – co to jest?

Dirofilarioza to choroba pasożytnicza, którą komary mogą przenosić z psa na człowieka. Co prawda występuje ona w Europie, ale w krajach zdecydowanie cieplejszych niż Polska – takich jak Grecja, Portugalia, Hiszpania czy Francja i Włochy.

Przypadki zachorowania odnotowano jednak także w Polsce. Jak dowiodły badania, nie wszyscy zarażeni przebywali wcześniej poza granicami kraju, co oznacza, że odpowiedzialne za infekcję były „polskie komary”. Na szczęście do tego typu zakażeń dochodzi niezwykle rzadko.

Exit mobile version