Site icon aju.pl

Anty-TG – czym jest, kiedy badać i co oznacza wynik?

anty-TG

Tarczyca odpowiada w ludzkim organizmie za gospodarkę hormonalną i prawidłowe funkcjonowanie całego naszego ciała. Choroby tarczycy mogą mieć dokuczliwe objawy i nieprzyjemne skutki. Przeczytaj czym jest badanie anty-TG i kiedy należy je wykonać.

 

Czym są anty-TG

Anty-TG to przeciwciała przeciwtarczycowe. To grupa białek produkowanych w gruczole tarczycowym przez komórki pęcherzykowe. Skierowane są przeciwko tyreoglobulinie. Anty-TG bada się w diagnostyce wola lub monitorując rozwój raka tarczycy. Oprócz tego przeciwciała są wskaźnikiem niektórych chorób autoimmunologicznych, takich jak Hashimoto i choroba Gravesa-Basedova.

Kiedy wykonać badanie

Badanie anty-TG zleca się nie tylko przy podejrzeniu o toczący się proces nowotworowy, ale także w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób autoimmunologicznych. W związku z tym wskazaniem do oznaczenia stężenia białka anty-TG są m.in.:

Badanie wykonywane prywatnie kosztuje około 50 złotych. Wykonasz je w każdym laboratorium.

Jak się przygotować i co oznacza wynik?

Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. Co ważne, musisz być na czczo w dniu badania. Krew pobiera się z żyły łokciowej. Wynik zawiera różne wartości referencyjne. Zależą one od danego pacjenta, m.in. od płci czy wieku. Na wysokość normy ma również wpływ zastosowana metoda badania. Każdy wynik należy pokazać lekarzowi. Interpretacja wyniku zależy od wysokości poziomu anty-TG:

Podsumowując, badanie przeciwciał tarczycy jest ważną częścią procesu diagnozy dolegliwości tarczycy. Pozwala na rozpoznanie nadczynności bądź niedoczynności tego organu. Jest też pomocne przy diagnozie wielu schorzeń. Warto oznaczyć stężenie anty-TG u kobiet planujących ciążę i u tych, które bez powodzenia przez długi czas starają się o dziecko.

Exit mobile version