Zorza polarna to niezwykłe zjawisko, które rzadko kiedy można zaobserwować w naszym kraju. W ubiegły weekend kolorowa łuna pojawiła się nad polskim Bałtykiem. W sieci pojawiło się mnóstwo zachwycających zdjęć.
Czym jest zorza polarna?
Zorza polarna to zjawisko świetlne, które najczęściej pojawia się w pobliżu biegunów, ponieważ tam najsilniej działa pole magnetyczne. W sprzyjających warunkach da się zaobserwować zjawisko również na dalszych szerokościach geograficznych. Zorza jest wynikiem przepływu prądu w jonosferze.
ZOBACZ TAKŻE: SŁOWA JASNOWIDZA JACKOWSKIEGO ZNOWU SIĘ POTWIERDZIŁY!
Zorza polarna w Polsce
Zorza jest rzadko spotykanym zjawiskiem w Polsce, nie mniej jednak szczęśliwcy z północy kraju mogli obserwować kolorowe łuny na niebie pod koniec października. W nocy z 30 na 31 października nad polskim morzem dało się zaobserwować zorzę polarną. Dobra widoczność była m.in. z Rewy, Jastarni czy Władysławowa, jednak najintensywniejszy efekt widoczny był z Rosji i Skandynawii.
Zorza polarna widoczna z Władysławowa w nocy z 30/31.10.2021 r. W prognozach były szanse na więcej niż KP 6, jednak nie tym razem…
ISO 3200, 30 sek, D850 i Tamron 15-30 pic.twitter.com/kHtNL2AXYi— Maciej Koniuszy (@maciejkoniuszy) October 31, 2021
W sieci pojawiło się mnóstwo pięknych zdjęć nieba. Gołym okiem dało się dostrzec fioletowe, złote i niebieskie łuny świetlne. Gdyby nie mało sprzyjające warunki atmosferyczne, zorzę można by było dostrzec również z miast oddalonych od wybrzeża.
Świadkowie zdarzenia opisują zjawisko jako wyjątkowo jasne, a jedynie w niektórych miejscach przejawiały się inne kolory. Głównie fiolety i błękity.
Mówiąc o zorzy polarnej, warto wspomnieć o widowiskowym zjawisku, które miało miejsce w 2015 roku na północy naszego kraju. Wówczas gołym okiem dało się zaobserwować zielone, niezwykle efektowne łuny na niebie. Liczni fotografowie przypomnieli o tych wydarzeniach za pośrednictwem mediów społecznościowych:
źródło: facebook.com, twitter.com, stylzycia.radiozet.pl, turystyka.wp.pl