Komisja UNESCO na 43 posiedzeniu wybrała kolejne ważne miejsca na listę światowego dziedzictwa. Są to przede wszystkim warte odwiedzenia lokalizacje, które nie bez powodu znalazły się w tym zestawieniu. Oprócz barokowego pałacu w Mafrze, dzieł architekta Franka Lloyda Wrighta, na liście znalazły się „wzgórza prosecco”.
Wzgórza prosecco
Widok tych wzgórz zapiera dech w piersiach. Dodatkowo, fakt iż są na liście UNESCO ucieszy niejednego fana tego napoju. Wino produkowane jest ze szczepu winogron giera. Rośnie ono na wzgórzach w Conegliano i Valdobbiadene. To białe musujące wino ostatnio jest jednym z najczęściej spożywanych napojów alkoholowych na świecie. Wielu z was zapewne zna smak słynnego Aperol Spiritz, dlatego proponujemy przypomnieć szybki przepis:
Wystarczy wrzucić do szklanki kilka kostek lodu, do połowy napełnić ulubionym prosecco. Następnie dolać aperol, tak aby zostało troszkę miejsca na wodę sodową. Dodajemy plaster lub dwa pomarańczy lub cytryny i gotowe! Idealne na letnie wieczory.
Osiem dzieł Franka Lloyda Wrighta
Prace projektanta są na liście jako pierwsze z dzieł współczesnej architektury Stanów Zjednoczonych. To ogromne wyróżnienie. Wśród nich między innymi dom nad wodospadem, czyli Fallingwater House. Obiekt znajduje się w południowo-zachodniej Pensylwanii. To muzeum, które rocznie odwiedza 120 tysięcy ludzi.
źródło zdjęcia: laurelhighlands.org
Dodatkowo, Frank Lloyd zaprojektował muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. To muzeum sztuki współczesnej na Manhattanie, które posiada sławną kolekcję malarstwa m.in. impresjonistycznego czy właśnie współczesnego. Z zewnątrz prezentuje się znakomicie, dlatego jeżeli wybieracie się do Nowego Jorku, warto zaczepić się o ten punkt.
źródła zdjęcia: ArchDaily
Barokowy pałac w Mafrze
Warto również wspomnieć o pałacu w Mafrze. Jest to kompleks budynków zawierający: pałac, bazylikę, klasztor i ogród. Jest to największa rezydencja królewska w Portugalii oraz jedna z największych budowli.
źródło zdjęcia: PlanetWare
To wybrane miejsca, które znalazły się na liście UNESCO.