Władimir Putin nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla!

Władimir Putin nominowany

Władimir Putin został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla! Jego kandydaturę zgłosił rosyjski pisarz Siergiej Komkow. Warto wspomnieć, że to nie jedyna kandydatura wzbudzająca spore kontrowersje. W ostatnich tygodniach ogłoszono również, że o nagrodę starać się będzie także Donald Trump. Kandydaturę amerykańskiego prezydenta argumentowano m.in. ułatwieniem kontaktów między Indiami i Pakistanem, a także wpływem na konflikt Korei Północnej z Południową. Natomiast jak do pokoju na świecie przyczynił się władca Rosji?

Władimir Putin nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla!

Rosja może być dumna ze swojego władcy, który został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Co ciekawe, to nie pierwsza nominacja rosyjskiego przywódcy. Warto wspomnieć, że w 2013 roku wśród laureatów znaleźli się: Andriej Sacharow – obrońca praw człowieka i prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow.

Jeśli Nobel zostanie przyznany Władimirowi Putinowi to wspaniale, jeśli nie, to żaden dla nas problem. Zapewniam, że to nie Kreml nominował prezydenta – skomentował Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji.

Kandydatura Putina została zgłoszona 10 września. Należy zaznaczyć, że nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla mogą zgłaszać jedynie członkowie rządu lub sądów międzynarodowych, parlamentarzyści, rektorzy uniwersyteccy, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, obecni oraz byli członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego, a także byli doradcy NKM.


ZOBACZ TAKŻE: ROSJA POTWIERDZA, ŻE MA SZCZEPIONKĘ NA KORONAWIRUSA. PUTIN ZASZCZEPIŁ SWOJĄ CÓRKĘ

Warto wspomnieć, że Putin nie jest jedynym przywódcą, który został nominowany. Przypomnijmy, że członek norweskiego parlamentu Christian Tybring-Gjedde zgłosił kandydaturę Donalda Trumpa. Polityk podkreślił, że prezydent Stanów Zjednoczonych przyczynił się do ułatwienia kontaktów między Indiami i Pakistanem, a także miał znaczący wpływ na konflikt Korei Północnej z Południową oraz kwestię zbrojeń nuklearnych Korei Północnej. Nagroda my być również uhonorowaniem wysiłku na rzecz osiągnięcia porozumienia między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

Biorąc pod uwagę jego zasługi, myślę, że zrobił więcej, by zaprowadzić pokój miedzy narodami, niż większość innych nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla – wytłumaczył Christian Tybring-Gjedde w rozmowie z Fox News.

Tegoroczna nagroda zostanie wręczona 10 września 2021 roku.

źródło: onet.pl, wprost.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.