Węgorz elektryczny rozświetla lampki choinkowe w akwarium w Tennessee. Nazywa się Miguel Wattson i dzięki swoim bioelektrycznym wyładowaniom przystraja bożonarodzeniowe drzewko. Jego nietypowe działania można obejrzeć w mediach społecznościowych.
Miguel Wattson
Miguel Wattson to węgorz elektryczny i największa gwiazda akwarium znajdującego się w Tennessee. Ryba dzięki swoim wyładowaniom bioelektrycznym rozświetla lampki choinkowe. Jego działania można obserwować w mediach społecznościowych. Pokaz Miguela cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a jego wystawę można podziwiać dzięki sprawnie działającemu systemowi. Zbiornik, w którym znajduje się ryba jest połączony z lampkami na bożonarodzeniowym drzewku.
Pracownik akwarium tłumaczy: „Za każdym razem, gdy Miguel rozładowuje prąd, czujniki w wodzie przekierowują ładunek do zestawu głośników, które z kolei przekształcają wyładowanie w dźwięk słyszalny i powodują miganie lampek.”
ICYMI, here’s a video of yours truly attempting to use my discharges to power the lights on a Christmas tree. (SPOILER ALERT ::: Of course I pull it off. My phenomenal cosmic — well, bio-electric — power is basically limitless.) pic.twitter.com/g4r5JPHWoH
— Miguel Wattson TNAQ (@EelectricMiguel) December 2, 2019
Strętwy
Właściwie to światełka nie do końca są zasilane przez Miguela Wattsona, a przynajmniej nie bezpośrednio. Intensywność blasku lampek odpowiada sile rozładowania, która jest wychwytywana przez czujniki w zbiorniku podłączone również do choinki. Szybkie i słabe miganie to efekt ciągłych impulsów prądu o niskim napięciu, które są uwalniane, gdy węgorz elektryczny poszukuje jedzenia. Większe błyski to efekt wstrząsów o wyższym napięciu, które emituje węgorz podczas jedzenia.
Co ciekawe, Miguel należy do gatunku o nazwie strętwa (Electrophorus electricus). Ponadto mimo, że na stworzenie często mówi się węgorz elektryczny to wcale nim nie jest. Dodatkowo, strętwy nie są nawet spokrewnione z węgorzokształtnymi. Te słodkowodne ryby mogą wytwarzać do 860 woltów energii elektrycznej, a to zupełnie wystarczy, by zasilić lodówkę. Narządy elektryczne to nie tylko mechanizm obronny, ale służą również do komunikacji między osobnikami.
ZOBACZ TAKŻE: ILE PRĄDU ZUŻYWAJĄ LAMPKI CHOINKOWE?