Prawie połowa młodych Polaków wciąż mieszka z rodzicami

Prawie połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami

Prawie połowa młodych Polaków, bo aż 46% wciąż mieszka z rodzicami. Z danych Eurostatu wynika, że są to osoby w wieku od 25 do 34 lat. Tylko w siedmiu państwach Unii Europejskiej odsetek ten jest wyższy niż w Polsce. Wynika to głównie z wysokich cen mieszkań oraz zbyt niskiej płacy.

Cena kupna mieszkania w Polsce jest 28 razy wyższa niż nasze PKB na osobę

Rynek mieszkaniowy w Polsce nie sprzyja młodym osobom. Ceny wynajmu jak i kupna bardzo często przekraczają ich budżet. Z tego powodu prawie połowa osób w przedziale od 25 do 34 lat mieszka razem ze swoimi rodzicami. Zjawisko to opisał Jakub Sawulski w swojej książce pt. „Pokolenie ’89. Młodzi o polskiej transformacji”. Warto zaznaczyć, że według Głównego Urzędu Statystycznego od stycznia do września 2019 roku oddano do użytkowania 145,6 tysiąca mieszkań. Jest to 12,2% więcej niż w 2018 roku. Ponadto, według Global Property Guide średnia cena zakupu 100-metrowego mieszkania w Polsce jest 28 razy wyższa niż nasze PKB na osobę. W żadnym europejskim kraju relacja ta nie przedstawia się na aż tak wysokim poziomie.

ZOBACZ TAKŻE: POLSKA NA 9. MIEJSCU W RANKINGU DROŻEJĄCYCH MIESZKAŃ

Sytuacja w Europie

Warto wspomnieć, że duży problem tkwi w ilości dostępnych mieszkań. O sytuacji mieszkaniowej w Polsce wypowiedział się ekonomista:

Tylko w dwóch państwach Unii Europejskiej liczba mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców jest mniejsza niż 400: Polska – 363 mieszkania oraz Słowacja – 360 mieszkań. Średnia w UE wynosi 480. Potrzebujemy 4-5 milionów mieszkań więcej, aby polskie statystyki dorównały średniej w UE.

Co więcej, rynek wynajmowanych mieszkań nie jest wysokiej jakości. Pomimo tego, że ceny mieszkań wzrosły, to niekoniecznie zwiększył się ich standard. Według duńskiego badacza Jonathana Fitzsimmonsa, który zajmuje się analizą rynków mieszkalnych, sektor ten powinien opierać się na trzech głównych filarach. Są to: mieszkania socjalne, prywatne mieszkania pod wynajem i prywatne mieszkań do własnego użytku. Niestety trudno o zastosowanie tej zasady w Polsce, gdzie 46% młodych ludzi nie stać na własne mieszkanie.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.