Omikron już w Polsce? Choć występowania nowej mutacji w naszym kraju jeszcze nie potwierdzono, to mówi się o niej coraz więcej. Jak donosi portal RMF24.pl, testowane są kolejne podejrzane próbki. Wojciech Andrusiewicz, czyli rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia zdradził, że jest ich aż 6. Warto dodać, że pierwsze badane próbki nie wykazały zakażenia Omikronem – o nich pisano już przed kilkoma dniami. Wtedy laboratoria potwierdziły wariant delta.
Omikron już w Polsce? Laboratoria mają kolejne podejrzane próbki – ile ich jest?
Wiele osób zadaje sobie w ostatnich dniach pytanie – czy Omikron dotarł już do Polski? O nowym wariancie koronawirusa głośno jest na całym świecie. Odkrywa się go w coraz większej ilości poszczególnych państw. Kilka dni temu głośno było o pewnym turyście ze Śląska, który wrócił z podróży do południowej Afryki i zgłosił niepokojące objawy. Teraz mówi się, że podobnych podejrzanych przypadków jest więcej. O szczegółach mówił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Z jego wypowiedzi wynika, że obecnie badanych jest 6 potencjalnych przypadków zakażenia Omikronem. Wszystko przytacza portal RMF24.pl:
Nadal nie mamy wykrytego w Polsce wariantu Omikron. Dwie pierwsze zbadane próbki sekwencjonowane w wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznym na Pomorzu i na Śląsku wykazały obecność wirusa w wariancie delta, a nie Omikronu, ale to nie jest koniec.
Polska stale monitoruje sytuację. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, zdradza szczegóły
Pojawienie się wariantu Omikron postawiło na nogi cały świat. W wielu krajach znów pojawiły się ograniczenia i „covidowe” restrykcje. Polski rząd – jak zapewnia Wojciech Andrusiewicz – trzyma rękę na pulsie. Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia mówił:
W sumie mamy sześć próbek z podejrzeniem wystąpienia wariantu Omikron. Na bieżąco sprawdzamy informacje od naszych partnerów z Unii Europejskiej, gdzie odbywały się loty, m.in. z Kapsztadu, i to często z tych lotów występują podejrzenia czy to w Niemczech, czy Holandii. Potem te informacje na bieżąco są przekazywane do międzynarodowego systemu informacyjnego, z którego Polska czerpie informacje.
źródło: RMF24.pl