Site icon aju.pl

Od września nowy przedmiot w szkołach. To już potwierdzone!

Przemysław Czarnek

Kilka miesięcy temu pojawiły się pierwsze doniesienia dotyczące nowego przedmiotu w polskich szkołach. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące wprowadzenia do szkół Historii i Teraźniejszości. Przedmiot będzie zastępstwem za Wiedzę o Społeczeństwie.

Nowy przedmiot w szkołach

Już od 1 września 2022 roku uczniowie będą uczyć się nowego przedmiotu o nazwie HiT – Historia i Teraźniejszość. Będzie on obejmował podstawy dotychczasowej Wiedzy o Społeczeństwie, a także dzieje powojenne od 1945 roku do 2015 roku. Nowy przedmiot pojawi się w liceach, technikach i szkołach branżowych pierwszego stopnia.

Jak zapewnił sam minister Przemysław Czarnej, do nauki nowego przedmiotu nie trzeba będzie zatrudniać nowych nauczycieli. Poprowadzą je obecnie zatrudnieni.

„Przedmiot będzie wprowadzany sukcesywnie, tj. w roku szkolnym 2022/2023 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy. Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie)” – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

ZOBACZ TAKŻE: JASNOWIDZ KRZYSZTOF JACKOWSKI MIAŁ WIZJĘ DOTYCZĄCĄ BRONI NUKLEARNEJ – WSKAZAŁ KONKRETNE MIASTO I CZAS

Nowy przedmiot to już pewność. Przemysław Czarnek podpisał bowiem rozporządzenie w sprawie. Z jego treści dowiadujemy się, że uczniowie pierwszych klas LO będą mieli dwie godziny Historii i Teraźniejszości, natomiast w drugiej – jedną. W technikum przez pierwsze trzy lata uczniowie będą mieć po jednej godzinie nowego przedmiotu.

W planach są liczne szkolenia i kursy dla nauczycieli. Wkrótce zaprezentowana zostanie również podstawa programowa. Ponadto na ten moment nie ma jeszcze dostępnych informacji dotyczących podręczników no nowego przedmiotu.

Zmiany w polskim szkolnictwie spotkały się z licznymi, skrajnymi opiniami. W komentarzach na profilu Ministerstwa Edukacji i Nauki możemy przeczytać:

zlikwidowaliście gimnazja, teraz pora na likwidację wiedzy o konstytucji i prawach obywatelskich?

A co było nie tak z wos-em ? Co jest nie tak z historią ? Czyżby znowu chodziło o udostępnienie nabijania kasy za druki nowych podręczników?

 

Co o tym myślicie?

 

źródło: o2.pl, zdjęcie – Instagram Ministerstwa Edukacji i Nauki

Exit mobile version