Najstarsi z rodzeństwa okazują się być najgorszymi kierowcami

Najstarsi z rodzeństwa

Najstarsi z rodzeństwa okazują się być najgorszymi kierowcami – do takich wniosków doszli naukowcy z Privilege Car Insurance. Przebadali 1395 kierowców i bacznie obserwowali ich nawyki podczas jazdy samochodem. Okazało się, że duży odsetek starszego rodzeństwa gorzej kieruje, a ponadto są oni bardziej podatni na spowodowanie wypadku.

Statystyki

Naukowcy z Privilege Car Insurance przeprowadzili badania dotyczące umiejętności prowadzenia samochodu. Skupili się na kolejności urodzeń w rodzinach. Okazuje się, że najstarsi z rodzeństwa są gorszymi kierowcami. Bacznie obserwowano 1395 osób biorących udział w eksperymencie. Skupiono się głównie na nawykach podczas prowadzenia auta oraz możliwości spowodowania wypadku. Odkryto, że duży odsetek starszego rodzeństwa posiada złe nawyki jazdy i jest bardziej podatna na spowodowanie wypadku. Statystyki pokazują, że aż 89% starszego rodzeństwa jeździ zbyt szybko. Szacuje się, że 35% z nich zostanie w przyszłości ukarana mandatem. 47% zajeżdża drogę innemu kierowcy, a 46% może wykorzystać środek drogi w celu ominięcia przeszkody nie ściągając nogi z gazu. Dodatkowo, 30% korzysta z telefonu komórkowego w czasie jazdy, a 17% kobiet przyznało się do nakładania makijażu podczas drogi do pracy. 

ZOBACZ TAKŻE: JAPOŃCZYCY STWORZYLI ROBOTA, KTÓRY ZASTĄPIŁ BÓSTWO W BUDDYJSKIEJ ŚWIĄTYNI

Efekt kolejności urodzenia

Dzięki powyższym danym naukowcy starali się oszacować możliwość spowodowania wypadku lub kolizji. Doszli do wniosku, że 22% starszego rodzeństwa może doprowadzić do niegroźnej kolizji. Natomiast 15% osób ma już za sobą poważny wypadek. Dane pochodzą jedynie z ostatnich 5 lat. „Rywalizacja między rodzeństwem jest znanym problemem rodzinnym, co też może przekładać się na umiejętności prowadzenia pojazdu.” – komentują naukowcy. Co więcej, naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego uważają, że przeprowadzone badania mogą częściowo przydać się w wyjaśnieniu tzw. efektu kolejności urodzenia. Wielu psychologów uważa, że kolejność urodzenia wpływa na cechy charakteru, osobowość, relacje z ludźmi i karierę zawodową. Kolejność urodzin determinuje większość naszych późniejszych wyborów życiowych. Na ten moment przyjęło się, że najstarsze dziecko ma zdolności przywódcze, średnie jest zwykle doskonałym dyplomatą, a najmłodszy jest ulubieńcem całej rodziny. Badania dotyczące tego zjawiska wciąż trwają.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.