Januhairy – miesiąc, w którym kobiety się nie golą. Dlaczego?

Januhairy

Januhairy to nowy trend w świecie kobiet. Polega na tym, aby przez cały styczeń nie golić się. Co ciekawe, za całą akcją stoi szczytny cel. 

Styczeń miesiącem wolnym od golenia

Kontrowersyjną akcję rozpoczęła młoda, 21-letnia Laura Jackson studiująca dramę na Exeter University. Dziewczyna chciała stworzyć projekt w zupełności zgodny z naturą człowieka i cofnąć się o kilka dekad wstecz. Nowy trend dotyczy nie golenia się przez kobiety. Pomysł szybko zyskał ogromną popularność. Manifest ma na celu ukazanie kobiet, które są pewne siebie i nie wstydzą się rzeczy zupełnie naturalnych. Dodatkowo wiele osób, które wzięło udział w akcji opowiada o wielkim wyzwoleniu i wygodzie.

Zebrane fundusze mają wesprzeć projekt body positive pod hasłem Body Gossip, który celuje w budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby. Pomysłodawczyni Januhairy napisała na swoim Instagramie:

Zaczęłam lubić swoje włosy, a przede wszystkim brak tego niekomfortowego uczucia,  że oto znów muszę się ogolić. Choć sama czułam się bardziej wolna i pewna siebie niż kiedykolwiek indziej, widziałam, że inni tego nie rozumieją, nie zgadzają się ze mną. Zrozumiałam, że jest jeszcze wiele do zrobienia ku temu, by każda z nas potrafiła prawdziwie i całkowicie zaakceptować wybór innej kobiety

Julia Roberts była jedną z pierwszych publicznych kobiet, która stała się ofiarą krytyki osób, które uważają, że płeć piękna powinna zawsze prezentować się nienagannie. Była to odpowiedź na zdjęcie z premiery „Notting Hill” w 1999 roku. Aktorka wówczas za wysoko uniosła rękę odsłaniając swoje włosy.

Madonna, Jemima Kirke, Lisa Bonet

Inicjatywa szybko się rozrosła i doczekała swojego oficjalnego profilu na Facebooku i Instagramie. Ponadto, w akcji wzięło wiele znanych kobiet, między innymi Patti Smith, Madonna, Jemima Kirke, Lisa Bonet czy sławna modelka polskiego pochodzenia – Emily Ratajkowski:

ZOBACZ TAKŻE: CZY SMOG ZABURZA PRACĘ MÓZGU DZIECI? AKCJA „ODDYCHAJ POLSKO”

Dodatkowo kobiety dołączające do akcji udostępniają w mediach społecznościowych swoje zdjęcia oznaczając je hashtagiem #januhairy. Chcą zmienić podejście społeczeństwa do kobiecej depilacji i przekonanie, że nie jest to ich obowiązek, a jedynie wybór.

 

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.