Grzechy, za które ksiądz nie da rozgrzeszenia – niejeden się zdziwi

grzechy

Grzechy, za które ksiądz nie da rozgrzeszenia – zobacz listę ciężkich przewinień w świetle wiary, przy których nie wystarczy szczery żal i klęczenie przy konfesjonale. Jeśli spodziewasz się, że znajdziesz tam morderstwo (z pewnym wyjątkiem) czy zdradę, to srogo się pomylisz. Jakie grzechy kościół uważa za niewybaczalne? Wielu może się zdecydowanie zdziwić.

Grzechy, za które ksiądz nie da rozgrzeszenia – wielu będzie zaskoczonych

Spowiedź święta tudzież sakrament pokuty i pojednania, to niezwykle ważny obrzęd w wierze chrześcijańskiej. Pozwala on oczyścić się z grzechów i z godnością przystąpić do komunii świętej. I choć wiele osób jest przekonanych, że zostaną bez problemu przez kapłana rozgrzeszeni – mogą się srogo zdziwić. Okazuje się bowiem, że wcale nie trzeba być mordercą, aby od konfesjonału wstać bez rozgrzeszenia. Jednym z wykroczeń w świetle wiary, za które ksiądz na pewno nas nie oczyści, jest życie w konkubinacie. Osoby, które mieszkają i prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe – mimo braku ślubu – nie mogą otrzymać odpuszczania grzechów. Wszystko przez to, że niemożliwe w takim wypadku jest obiecanie poprawy, gdyż wątpliwe jest wyprowadzenie się od partnera tuż po spowiedzi.

ZOBACZ TAKŻE: KLASA O PROFILU DISCO POLO? TO NIE ŻART, LICEUM NA PODLASIU WYTACZA CIĘŻKIE DZIAŁA, ABY ZACHĘCIĆ POTENCJALNYCH UCZNIÓW DO WYBRANIA TEJŻE PLACÓWKI

Zabójstwo lub pobicie biskupa lub papieża, formalne odstępstwo od wiary

Wymienia się jeszcze przynajmniej 9 grzechów (poza życiem w konkubinacie), które są z perspektywy wiary niewybaczalne, lub w których przypadku interweniować muszą wyższe władze kościoła. Ksiądz przy spowiedzi nie udziela rozgrzeszenia także za formalne odstępstwo od wiary. To właśnie jeden z tych przypadków, gdzie interwencji dokonać musi biskup.

Kolejny przykład to życie w powtórnym związku, bez odpowiedniego unieważnienia poprzedniego. A nieważność poprzedniego może stwierdzić jedynie sąd archidiecezjalny. Bezsprzecznie rozgrzeszenia nie otrzyma także osoba, która dokonała aborcji lub zabiła własne dziecko. Podobnie jest w przypadku zabicia lub pobicia biskupa lub papieża. Są to przewinienia, które zastrzeżone są właśnie jedynie dla biskupów i to tylko oni mogą je usprawiedliwiać.

Cała lista grzechów, za które nie otrzymamy rozgrzeszenia, prezentuje się następująco:

 • Pobicie lub zabicie papieża
 • Pobicie lub zabicie biskupa
 • Przyjęcie sakry biskupiej przez księdza – bez zgody papieża
 • Zdrada tajemnicy spowiedzi przez księdza
 • Świętokradztwo (znieważenie Najświętszego Sakramentu)
 • Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
 • Aborcja i zabicie własnego dziecka
 • Zawarcie małżeństwa przez osobę duchowną
 • Odprawienie mszy świętej przez osobę nieuprawnioną
 • Formalne odstępstwo od wiary
 • Życie w powtórnym związku bez zakończenia poprzedniego
 • Życie w konkubinacie

 

źródło zdjęcia: gwiazdkacieszynska.pl (poglądowe)

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.