Site icon aju.pl

Czy twoje dziecko jest „hajnidem”? Jak okiełznać „trudne” dziecko?

dziecko jest „hajnidem”?

Trudu macierzyństwa nie rozumieją ludzie, którzy nie mają własnych dzieci. Co więcej, część rodziców ma spokojne dzieci, które nie sprawiają problemów. Są jednak i takie, które nazwać można „trudnymi”. Sprawdź czy twoje dziecko jest „hajnidem”.

 

Czym jest „hajnid”?

Hajnid” jest spolszczoną nazwą angielskiego terminu „high need baby”. Oznacza on dziecko o wysokich wymaganiach. Termin ten określili twórcy modelu rodzicielstwa bliskości – William i Martha Sears. Wspólnie zauważyli, że bywają dzieci, których pewne cechy lub zachowania są wynikiem budowy i sposobu funkcjonowania układu nerwowego, który został pozbawiony pewnej bariery ochronnej.

 

Czy twoje dziecko jest „hajnidem”?

Twoje dziecko może mieć takie skłonności jeśli płacze zdecydowanie częściej i głośniej niż inne. Dodatkowo dziecko takie prawie nigdy nie śpi, a jeśli już zasypia to tylko przy rodzicu i nie daje się odłożyć do łóżeczka. Oprócz tego dzieci te wymagają nieustannego tulenia i noszenia. Jakie jeszcze są objawy dziecka będącego „hajnidem”? Oto one:

 

Kiedy dziecko można uznać za „hajnida”?

Oczywiście zanim powierzchownie określisz swoje dziecko „hajnidem”, udaj się do lekarza i wyklucz wszelkie choroby, które mogą odpowiadać za powyższe objawy. Mogą to być np. nietolerancje pokarmowe, kolki, alergie, refluks lub wzmożone napięcie mięśniowe.

 

Jak poradzić sobie z „hajnidem”?

Dzieci takie potrzebują po prostu więcej uwagi i zaangażowania ze strony m.in. rodziców. Nie ma jednak jednej „instrukcji”, która zadziała we wszystkich warunkach. Niemniej, istnieją wskazówki, które mogą być przydatne:

Exit mobile version