Zmiany w PKP: możesz zobaczyć i wybrać miejsce przed podróżą

Zmiany w PKP: od jesieni będzie można zobaczyć miejsce w systemie i wybrać te, które wam odpowiada, o ile nie będzie już zajęte. W związku z tym, zobaczycie wizualizację wagonu i na jej podstawie dokonacie wyboru. Dokładnie tak, jak podczas wyboru miejsc kiedy kupujecie bilety na samolot. Sprawdź w jakich pociągach nastąpią zmiany. 

W skrócie:
• wybór miejsca
• telefon zamiast dowodu

Możliwość wyboru miejsca

Do tej pory przez stronę internetową PKP, można było zaznaczyć preferencje co do wyboru miejsca (przy oknie, w wagonie przedziałowym czy bezprzedziałowym). Niestety nie stworzono do tej pory wizualizacji, dzięki której będziemy dokładnie wiedzieć gdzie się ono znajduje. Dlatego pomysł, który ma wejść już jesienią, z pewnością sporo ułatwi. Dodatkowo, będzie można to zrobić dzięki aplikacji, która ma szansę ruszyć już w listopadzie.

Na początku, usługa będzie dostępna w pociągach obsługiwanych przez Pendolino, Pesa Dart oraz Flirt. Później być może oferta się rozszerzy. Jesteśmy ciekawi jak to rozwiązanie ułatwi podróżowanie. Zdecydowanie może okazać się przydatne podczas wsiadania do pociągu. Pasażerowie wiedzą mniej więcej jak wsiąść, żeby być jak najbliżej miejscówki i sprawnie ją zająć.

Telefony zamiast dowodu

Za każdym razem przy okazywaniu biletów, należy pokazać dowód lub dokument upoważniający do zniżki. Jest to konieczne, aby potwierdzić naszą tożsamość. Zmiany szykują się również w tej kwestii, gdyż nie będzie to już potrzebne. Nadal będziemy musieli potwierdzić nasze dane, ale w inny sposób. Mianowicie poprzez aplikację mObywatel. Jeżeli jesteście ciekawi jak działa, możecie sprawdzić to pod tym linkiem.

To spore ułatwienie, ponieważ bilet i dokument mamy w jednym miejscu. Z aplikacji mObywatel można również korzystać przy odbiorze przesyłek konduktorskich i w wielu innych sytuacjach. Dlatego jesteśmy ciekawi jak te zmiany wpłyną na zwiększenie komfortu podróży i czy usprawnią wsiadanie do pociągu, gdy ruch na peronie jest spory.