Szykują się utrudnione rozwody w Polsce? Pojawił się nowy projekt związany z procesem rozwodowym, którego celem jest „opieka instytucji małżeństwa”. W związku z tym rozwody mają poprzedzać nie tylko obowiązkowe przesłuchania rodziców posiadających wspólne dzieci, ale również mediacje. Proces rozwodowy może być dłuższy, droższy, a nawet niemożliwy w przypadku odstąpienia od „postępowania informacyjnego”.
Statystyki rozwodów i małżeństw w Polsce
Statystyki związane z rozwodami i zawieraniem małżeństwa w ostatnich latach budzą niepokój. W 2020 roku w Polsce odbyło się 144,9 tys. ślubów i 51,2 tys. rozwodów, z kolei rok wcześniej, w 2019 roku ślubów było o wiele więcej, mianowicie 183,5 tys., a rozwodów 65,4 tys. Sięgając do jeszcze wcześniejszych danych, w 2018 roku – 192,3 i 62,9. Jeszcze rok wcześniej dane te prezentowały się następująco: 192,6 tys. i 65,2 tys. Gołym okiem widać, że polskie społeczeństwo zrezygnowało z zaślubin. Niewątpliwie fakt ten pogrążyła pandemia koronawirusa, przez którą wiele ceremonii nie mogło się odbyć.
ZOBACZ TAKŻE: TYLE BYŁO PIENIĘDZY W KOPERTACH – KSIĄDZ POKAZAŁ, ILE ZEBRAŁ PIENIĘDZY PODCZAS KOLĘDY [WIDEO]
Utrudnione rozwody w Polsce
To jednak nie koniec niepokojących informacji. Ministerstwo Sprawiedliwości chce utrudnić rozwody, by „zgodnie z Konstytucją umacniać więzi między osobami tworzącymi rodzinę, a zwłaszcza więzi istniejące między rodzicami i dziećmi oraz między małżonkami”. W związku z tym planowane jest podwyższenie kosztów związanych z rozwodami, a także wydłużenie całego procesu. Obecnie opłaty ponoszone przez strony procesu rozwodowego wynoszą 600 zł, a połowa tej kwoty jest zwracana. Zmiany przewidują, że w przypadku rozwodu bez orzekania o winie nie zawsze nastąpi zwrot kosztów.
Ponadto poinformowano, że dla osób starających się o rozwód dostępne będą darmowe mediacje, trwające od 3 do nawet 6 miesięcy. Co za tym idzie, o tyle miesięcy będzie przedłużony proces rozwodowy.
Warte zaznaczenia są również przypadki, w których małżeństwo posiada dzieci. Wówczas wymagane będzie „postępowanie informacyjne”, w którym sędzia lub referendarz sądowy będzie informował o „indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa”. Proces ma być obowiązkowy i trwać minimum miesiąc.
źródło: moeny.pl, rp.pl, rmf24.pl