Site icon aju.pl

Street art – nowoczesna sztuka w przestrzeni miejskiej

street art

Każdego dnia w przestrzeni miejskiej widzimy wymalowane hasła na murach. Zdarza się, że w otoczeniu znajdziesz także obrazy – murale. Granica między sztuką a wandalizmem bywa cienka. Czym jest street art i jak mural funkcjonuje w Polsce?

 

Co to jest

Street art to najprościej rzecz ujmując, sztuka uliczna. Charakteryzuje się malowidłami pokrywającymi ściany lub ulice. W Polskich i europejskich miastach niemal na każdym kroku spotkasz się z tym rodzajem sztuki. Ludzie otwierają się na niego przez to, że robi się o nim coraz głośniej, a jednocześnie rośnie tolerancja dla tych form.

Murale – taniec barw i kształtów

Jedne są małe, inne gigantyczne, są kolorowe, ale bywają też czarno-białe. Niemniej jednak zawsze zatrzymują nasz wzrok i często wywołują różne uczucia. I choć są tacy, którzy krytykują murale, są one traktowane jako coraz ważniejszy element miejskiego krajobrazu. Dodatkowo za sprawą murali, brzydkie zaułki miast otrzymują nowy wygląd i nowe życie.

Street art w Polsce

Pierwszym z wartych uwagi murali jest malunek w Poznaniu. Wykonany w technice 3D dostał nazwę „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Mural Wykonała Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta.

Street art-Poznań

Kolejny mural powstał w 2015 roku w Łodzi i jest autorstwa Bordali II z Portugalii. Użył on do stworzenia dzieła odpadów – plastik, zderzaki, drzwi samochodowe. Dzieło przedstawia ptaka, którego populacja drastycznie się zmniejsza. Autor w ten sposób zwraca uwagę na temat degradacji środowiska naturalnego i nadprodukcji śmieci.

Street art-Łódź

Wyspa Słodowa we Wrocławiu to wyspa leżąca na Odrze w okolicy wrocławskiego Starego Miasta. Tam na bocznej ścianie kamienicy widnieje dama ubrana w olbrzymią sukienkę z kłódek i zamków. Jeden z kluczy połyka. Metaforę możesz odczytywać dowolnie.

Street art-Wrocław

Szczególnie wartym uwagi muralem jest kilkumetrowy włącznik w Katowicach. Wysoki na 4 piętra stanowi spektakularne dzieło. Dominuje tu symbolika i niekonwencjonalne podejście do street artu. Oczywiście także to malowidło możesz interpretować na wiele różnych sposobów.

Street art-Katowice

Murale mogą mieć także wymiar edukacyjny. W Warszawie na murach spotkać można wizerunek Marii Skłodowskiej – Curie. Warszawski element street artu powstał w 2011 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Chemii. Skłodowska przedstawiona jest w konwencji komiksowej. Żeby podkreślić rolę bohaterki w nauce, jej wizerunek umieszczony jest w otoczeniu biblioteki uniwersyteckiej. Na obu ramionach ma słowa pierwiastków, które odkryła – „Rad” i „Polon”.

Street art-Warszawa

Źródło zdjęć: national geographic

Exit mobile version