Site icon aju.pl

Rybiki – jak się ich pozbyć z łazienki i kuchni?

Rybiki – jak się ich pozbyć

Rybiki to robaki, które choć niegroźne dla ludzi, są odstraszające. Bywa, że są uciążliwe. Rybiki – jak się ich pozbyć jeśli pojawią się w twojej łazience lub kuchni?

 

Czym są rybiki?

Rybik cukrowy pojawia się w szczególności w łazience i kuchni. Pochodzi z tropików, dlatego też zasiedla głównie ciepłe i wilgotne miejsca. Mogą to być nie tylko łazienki, ale także szafki kuchenne w pobliżu zlewu i rur wodociągowych, a nawet spiżarnie. Nie roznosi chorób i nie wyrządza większych szkód, ale jego obecność można zauważać kiedy występuje licznie i namnaża się. Rybiki nie lubią światła, dlatego żerują głównie w nocy. Żywią się produktami zawierającymi skrobię, cukry i celulozę. W związku z tym, napotkasz je w cukrze, słodyczach, a nawet papierze.

Czy rybiki są niebezpieczne?

Głównie działalność rybików ogranicza się do nocnego poszukiwania pożywienia. Nie przenoszą one chorób groźnych dla ludzi czy zwierząt. Niemniej jednak jeśli występują masowo, mogą niszczyć np. tapety mocowane do ścian klejem organicznym lub podjadać książki i stare dokumenty. Na szczęście rybiki trzymają się wyłącznie podłogi.

Rybiki – jak się ich pozbyć z łazienki i kuchni?

Chcąc zwalczać rybiki, najlepiej zacząć od sposobów najbardziej ekologicznych. Po pierwsze, najważniejsza jest profilaktyka. Wystarczy często wietrzyć mieszkanie, szczególnie łazienkę. Rybiki nie lubią bowiem przeciągów i chłodu. Po drugie, ważne jest regularne sprzątanie mieszkania i zabezpieczenie wszystkich szczelin, które mogą być kryjówką rybików.

Sposoby na rybiki

Jeżeli zauważysz w domu rybiki, przygotuj samodzielnie roztwór do opryskania miejsca ich występowania. Do wody dodaj olejku lawendowego i soku z cytryny. Jednak jeśli ten sposób nie działa i rybiki atakują masowo twoje mieszkanie, zaopatrz się w pułapkę na rybiki. Znajdziesz ją w sklepach z preparatami na insekty, marketach budowlanych oraz w internecie. Dodatkowo możesz też przygotować pułapkę samodzielnie. Oklej szklany słoik chropowatym materiałem, np. taśmą i wsyp na dno trochę cukru, który będzie przynętą. Rybik wabiony aromatem cukru wejdzie do środka słoika dzięki chropowatej otulinie, ale już nie wydostanie się na zewnątrz po śliskich wewnętrznych ściankach. Rybiki możesz też wabić tekturką posmarowaną miodem. Robaki wejdą na tekturę i przykleją się do miodu, nie mogąc się uwolnić.

Preparaty chemiczne na rybiki

Ostatnią metodą są preparaty chemiczne. Mogą to być spraye lub proszki. Co ważne, środki chemiczne są potrzebne dopiero w przypadku dużej inwazji rybików, które dodatkowo stanowią realne zagrożenie. Używa się ich zatem w przypadku zbiorów księgarskich, hal magazynowych i sanitariatów publicznych.

Exit mobile version