Site icon aju.pl

PTSD – zespół stresu pourazowego [objawy, u dzieci, leczenie]

PTSD – zespół stresu pourazowego to zaburzenie, które spowodowane jest traumatyczną sytuacją jakiej doświadczyło się w życiu. Jakie są objawy i jak sobie z nimi poradzić? Ten problem może dotyczyć każdego, dlatego nie wolno go bagatelizować. 

PTSD objawy

PTSD bardzo często jest mylnie interpretowany jako oznaka słabości. Jednak to nie o słabość chodzi. Stres pourazowy jak sama nazwa wskazuje mogą wywołać wydarzenia trudne, czyli na przykład traumatyczne. Co można rozumieć jako wydarzenia traumatyczne? To na przykład: katastrofy, wydarzenia wojenne, dlatego bardzo często diagnozuje się to u żołnierzy. Dodatkowo informacje o chorobie czy przeżycie wypadku. Są to jedynie niektóre sytuacje, które mogą wywołać PTSD – zespół stresu pourazowego.

Jakie są objawy PTSD? Najczęściej należą do nich koszmary senne jak i nawracające myśli, które przypominają o negatywnym zdarzeniu. Towarzyszy temu unikanie sytuacji z tym związanych, na przykład: jeżeli ktoś miał wypadek samochodowy, nie prowadzi pojazdu i rezygnuje z poruszania się nim nawet jako pasażer.

Co do objawów, zazwyczaj pojawia się nieregularne lub przyspieszone bicie serca, biegunka, poczucie paniki i strachu. Występują dodatkowo problemy z zasypianiem, nadmierna czujność oraz trudności w koncentracji.

PTSD u żołnierzy

Najczęściej na przykład w filmach zwraca się uwagę na problem stresu pourazowego u żołnierzy. Są oni kojarzoną grupą osób z tym zaburzeniem. A dlaczego? Prawdopodobnie przez traumatyczne przeżycia, które mogą być związane z wojną, śmiercią lub spowodowane odgórnym rozkazem, pozbawiającym kogoś życia. Osoby, które nie uczestniczyły bezpośrednio w wojnie, bardzo często nie są w stanie tego zrozumieć.

PTSD u dzieci

Dzieci mogą przeżywać PTSD różnie. Nie od razu może się ujawnić cała pula objawów, jednak do głównych należą: powracanie myślami do sytuacji, która była traumatyczna oraz unikanie wydarzeń z nią związanych. Dodatkowo pojawia się rozdrażnienie i pobudzenie.

Jaka forma terapii jest w tym przypadku najlepsza? Nie ma pewnej recepty, jednak poleca się terapie poznawczo-behawioralną, która pomaga zmienić sposób w jaki myślimy o sytuacji.

Exit mobile version