Doing Business to coroczny ranking, który ocenia kraje pod kątem najbardziej przyjaznych regulacji biznesowych. Niestety Polska kolejny raz spadła w tym zestawieniu, gdyż uplasowała się na 40 pozycji. W roku 2018 znalazła się na miejscu 27, rok później na 33. Jak wypadły inne kraje? Wszystkiego dowiecie się poniżej.
Polska kolejny raz zaliczyła spadek w rankingu Doing Business
Niestety Polska już trzeci raz w tym zestawieniu znalazła się na niższej pozycji, porównując z poprzednimi latami. Aktualnie jest na 40 miejscu, co pokazuje, że sukcesywnie spadała. W roku 2018 była na 27 miejscu, natomiast rok później również spadła na 33. Ocenie podlegało 10 obszarów – zajmowali się tym ekonomiści z Banku Światowego. W którym punkcie Polska wypadła najlepiej?
Okazuje się, że w handlu zagranicznym nasz kraj uzyskał maksymalną punktację, bo aż 100 punktów, dając nam 1 miejsce. Oczywiście na równi z innymi krajami. W obszarach takich jak niewypłacalność czy uzyskanie kredytu znalazła się kolejno na 25 i 37 miejscu. Z czym radzimy sobie najgorzej? Niestety łatwość otwierania biznesu to 128 miejsce, a rejestracja nieruchomości nieco wyżej, bo 92, jednak nadal to niezbyt optymistyczny wynik.
Polska spadła w rankingu Doing Business. Po raz trzeci z kolei https://t.co/a9SLYyoibk pic.twitter.com/6GgwD6wCh1
— Business Insider PL (@BIPolska) October 24, 2019
Łącznie Polska uzyskała 76,4 pkt., co dało jej wspomnianą wyżej 40 pozycję. Kto natomiast zgarnął miano tegorocznego lidera? Nowa Zelandia. Natomiast Somalia zamyka zestawienie 190 ocenianych krajów. A jak wygląda sytuacja innych miejsc? Litwa znalazła się na miejscu 11, Estonia na 18, Łotwa na 19. Dodatkowo, Czechy 41, Słowacja 45 i Rumunia 55.
Udostępniono również komentarz do raportu, w którym możecie przeczytać:
Gospodarki, które osiągają najwyższe wyniki w rankingu łatwości prowadzenia działalności gospodarczej łączy kilka wspólnych cech, w tym powszechne stosowanie systemów elektronicznych. Wszystkie z 20 najlepiej ocenianych gospodarek umożliwiają założenie przedsiębiorstwa online, posiadają e-platformy ewidencjonowania podatków oraz zezwalają na procedury online związane z przeniesieniem własności nieruchomości. Co więcej, 11 z nich posiada e-procedury dotyczące uzyskiwania pozwoleń budowlanych