Site icon aju.pl

Oktoberfest: setki osób straciło prawo jazdy przez hulajnogi

Setki osób straciło prawo jazdy przez elektryczne hulajnogi. Wszystko miało miejsce na bawarskim festiwalu piwa Oktoberfest w Monachium. 414 osób zostało zatrzymanych przez policję za jazdę na hulajnodze pod wpływem alkoholu. 

254 osoby bez prawo jazdy

Od 19 września do 4 października w Monachium trwał największy bawarski festiwal piwa – Oktoberfest. Niemiecka policja poinformowała, że zatrzymała aż 414 osób, z których 254 straciły prawo jazdy. W przypadku 32 osób funkcjonariusze zdążyli zainterweniować zanim pijane osoby zdążyły wsiąść na hulajnogę. Ponadto, w wielu przypadkowych miejscach było porzuconych mnóstwo hulajnóg. Każdego dnia były one usuwane, aby nie zagrażały bezpieczeństwu. Mimo to na czas festiwalu wprowadzono zmiany w aplikacji, aby zminimalizować pozostawianie sprzętu w niedozwolonych miejscach. Na czas przebywania na festiwalu wylogowanie się z aplikacji było niemożliwe. Skala ukaranych osób mogła być zdecydowanie większa, gdyby nie inicjatywa policji. Ograniczyli oni również dostęp do pojazdów na terenie samego festiwalu.

 

ZOBACZ TAKŻE: POLKI PIJĄ CORAZ WIĘCEJ ALKOHOLU. SZOKUJĄCE STATYSTYKI

Hulajnoga jako pojazd silnikowy

Hulajnogi elektryczny zostały zalegalizowane w Niemczech dopiero w czerwcu bieżącego roku. Rząd niemiecki uznał hulajnogi za pojazd silnikowy, dlatego według prawa jest absolutny zakaz używania ich po spożyciu alkoholu. Kary za taki czyn są identyczne jak prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, dlatego setki osób straciło prawo jazdy.

Hulajnogi w Polsce

W Polsce kwestie prawne dotyczące elektrycznych hulajnóg nie zostały jeszcze doprecyzowane. Rząd opublikował propozycję nowelizacji w tej sprawie. Definicja hulajnogi elektrycznej brzmi: „jest to urządzenie komunikacyjne przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu”. Projekt określa również dokładne wymiary pojazdu, masę, maksymalną prędkość (25km/h) oraz źródło prądu, czyli napęd elektryczny. Ministerstwo infrastruktury chce ponadto, aby hulajnogi traktować jak rowery. Kierujący mogą korzystać ze ścieżek dla rowerów, ale muszą posiadać odpowiednie uprawnienia, takie jak karta rowerowa. Co za tym idzie, osoby poniżej 10 roku życia nie mogą korzystać z elektrycznych hulajnóg, ponieważ dopiero od tego wieku można starać się o kartę rowerową.

Exit mobile version