Site icon aju.pl

Obalamy najpopularniejsze mity o pracy programisty

Obalamy najpopularniejsze mity o pracy programisty. Zawód ten od dłuższego czasu cieszy się sporą popularności. Kojarzy się najczęściej z wysoką pensją, a programista to zwykle samotny mężczyzna, który spędza każdą wolną chwilę przed monitorem. Sprawdźmy jakie są najpopularniejsze stereotypy tej pracy.

Programista to zawód dla mężczyzn

Jeszcze kilka lat temu rzeczywiście programistami byli głownie mężczyźni. Sytuacja uległa jednak dużej zmianie. Coraz więcej kobiet przełamuje ten stereotyp i zaczyna karierę w IT. Co więcej, powstały badania, które udowadniają, że pull requesty były częściej akceptowane od kobiet niż od mężczyzn. Ponadto zauważono, że trend kobiet w IT jest coraz bardziej popularny.

Programiści zawsze dużo zarabiają

Nie istnieje chyba żaden zawód, w którym pewna jest zawsze wysoka pensja. Wysokość pensji zależy od obejmowanego stanowiska, umiejętności, doświadczenia, a przede wszystkim ciągłego szkolenia się. IT to branża, w której szybko rozwijają się kolejne technologie i stale trzeba poszerzać swoją wiedzę. Warto zaznaczyć, że niektórzy programiści zarabiają 15 000 zł, a zdarzają się tacy, których pensja to niewiele ponad 1 500 zł.

Programista spędza każdą chwilę przed komputerem i jest samotny

Prawdopodobnie są to najpopularniejsze mity o pracy programisty. Pracodawcy oprócz osób doświadczonych i z umiejętnościami kodowania szukają ludzi, którzy są komunikatywni, otwarci, a przede wszystkim potrafią rozdzielić życie prywatne od pracy. Mitem jest również, że programista to samotnik. W IT bardzo często należy pracować w zespole, tworzyć projekty i wzajemnie siebie wspierać. Introwertycy nie są więc pożądani w tym zawodzie. Co więcej, mnóstwo programistów jest szczęśliwymi mężami i ojcami.

Aby być programistą należy skończyć studia

Warto zaznaczyć, że kierunki studiów powiązane z informatyką są oblegane już od kilku lat. Pracodawcy jednak szukając programisty stawiają przede wszystkim na umiejętności i doświadczenie. Oczywiście dyplom ukończenia studiów często pomaga w znalezieniu pracy, ale nie jest to konieczne. Dotyczy to większości zawodów, nie tylko branży IT. Ponadto, istnieją firmy, w których około 1/3 wszystkich pracowników jest bez wyższego wykształcenia. Wiele osób to samouki.

 

Exit mobile version