Niemiecki bank centralny Bundesbank informuje, że należy podjąć zdecydowane kroki, gdyż Niemcy będą pracować do 70. roku życia. Ze względu na dość niekorzystną sytuację demograficzną, system emerytalny może być w przyszłości narażony na niemałą presję.
Niemcy – lata pracy przed obywatelami kraju
Od 2012 roku w Niemczech stopniowo podnosi się wiek emerytalny. Z początku była mowa o 65 latach, później o 67. Były to założenia, które do 2031 roku miały zostać osiągnięte. Jednak niemiecki bank centralny poinformował, że może to być niewystarczające. Aby system emerytalny się nie załamał, mowa o pracy nawet do 70. roku życia.
ZOBACZ TAKŻE: OSZUSTWA – PACZKI ZA POBRANIEM I FAŁSZYWI KURIERZY
Jak podaje Business Insider Polska, niemiecki system ma podobne problemy jak ten w Polsce. Mianowicie, średnia długość życia się wydłuża, społeczeństwo starzeje się, a dzieci każdego roku rodzi się mniej. Co za tym idzie? Liczba osób w wieku emerytalnym rośnie, natomiast maleje liczba osób płacących składki.
Niemcy będą pracować do 70 roku życia? Bundesbank bije na alarm https://t.co/G2O6cPpRTv pic.twitter.com/N2Wr3V7nCR
— Business Insider PL (@BIPolska) October 24, 2019
Wiek emerytalny w Niemczech
Według Bundesbanku pomimo tego, iż od 2012 roku wiek emerytalny rośnie do 67 lat w 2031, to po tym okresie może ulec zahamowaniu. Dodaje również:
Systematyczne powiązanie wieku emerytalnego ze wzrostem średniej długości życia będzie pozytywnym podejściem reformującym. Wiek emerytalny po 2030 r. można podnieść w taki sposób, aby stosunek czasu przejścia na emeryturę do lat składkowych pozostał mniej więcej stabilny
Wynika z tego, że osoby urodzone po 2001 roku powinny przechodzić na emeryturę w 2070 roku, czyli w wieku 69 lat.