Site icon aju.pl

Nauka o zmianach klimatu – obowiązkowy przedmiot w szkole

Nauka o zmianach klimatu

Nauka o zmianach klimatu to nowy przedmiot szkolny, którego już od września 2020 roku będą uczyć nauczyciele we Włoszech. Minister edukacji poinformował, że szkoły poświęcą 33 godziny rocznie na edukowaniu o zagadnieniach związanych ze zmieniającym się klimatem na świecie. Celem reformy jest przygotowanie dzieci do możliwych kryzysów związanych ze środowiskiem.

Włochy to pierwszy kraj na świecie, który wprowadził przedmiot

Nauka o zmianach klimatu to nowy przedmiot obowiązujący we wszystkich publicznych szkołach we Włoszech. Rozpocznie się we wrześniu 2020 roku. Zdaniem Ministra edukacji Lorenzo Fioramonti z Ruchu Pięciu Gwiazd, reforma ta jest niezbędna. Należy przygotować dzieci na możliwe pojawienie się w przyszłości kryzysu klimatycznego. Przedmiot ma trwać 33 godziny w ciągu roku szkolnego, czy około godziny tygodniowo. Co więcej, tematy poruszane na geografii, matematyce i fizyce będą również rozszerzane o zagadnienia związane ze środowiskiem. „Chcę, aby włoski system edukacji stał się pierwszym systemem edukacyjnym, który stawia środowisko i społeczeństwo w centrum wszystkiego, czego uczymy się w szkole.” – poinformował Lorenzo Fioramonti.

ZOBACZ TAKŻE: ZESPÓŁ SMARTFONOWEJ SZYI – NOWE ZJAWISKO U DZIECI

Pomysł poparło 11 000 naukowców

Minister edukacji, zapewnia, że katastrofa klimatyczna zbliża się coraz bardziej, stąd należy przygotować dzieci na nadciągającą tragedię. Przedmiot ma skupiać się na konsekwencjach płynących z pogorszenia się klimatu, nauce jak zadbać o naszą planetę oraz o skutkach zdrowotnych. Nauka nowych rzeczy ma zapewnić dzieciom zrównoważoną przyszłość i możliwość zmian w sposobie życia. Przedmiot ma obejmować nie tylko szkoły, ale również edukacje przedszkolną. Obowiązek nauki o zmianach klimatu dotyczą dzieci w przedziale od 1. do 19. roku życia. Co więcej, pomysł poparło aż 11 000 naukowców z 153 krajów. Lorenzo Fioramonti ma nadzieję, że nawet jeżeli włoski rząd się zmieni, to jego pomysł wciąż będzie obowiązywał. Ostrzega, że brak dbania o planetę może prowadzić do „nieopisanego cierpienia”. Warto dodać, że dokument potwierdzający zmiany edukacyjne podpisano w 40. rocznicę pierwszej światowej konferencji klimatycznej, która odbyła się w 1979 roku.

 

.

Exit mobile version