Jaka powinna być gleba pod sad? Praktyczne wskazówki

Masz na swojej działce drzewa owocowe? A może chcesz założyć prawdziwy sad? Jeżeli chcesz uzyskać zdrowe i smaczne owoce, zadbaj o odpowiednią glebę. Sprawdź jaka powinna być gleba pod sad.

 

 Jaka powinna być gleba pod sad?

Przygotowania gleby najlepiej rozpocząć kilkanaście miesięcy przed sadzeniem. Gleba to środowisko do rozwoju systemu korzeniowego dlatego potrzebuje najlepszych warunków żeby pobierać składniki pokarmowe i wodę. Od przygotowania gleby pod sad będzie zależeć czy nowo sadzone drzewa i krzewy się przyjmą oraz jak będą rosły i owocowały w kolejnych latach. Okazuje się, że kompost lub obornik nie wystarczają. Co zrobić?

Usuwanie chwastów

Po pierwsze, zacznij od usuwania chwastów. Przekop glebę wyciągając wszystkie korzenie mniszka i kłącza perzu. Możesz to zrobić ręcznie, ale jeśli powierzchnia sadu jest duża, użyj Roundupu – popularnego środka chemicznego na chwasty. Po przekopaniu ziemi i usunięciu chwastów, wyrównaj glebę.

Użyźnianie gleby

Następnym krokiem jest ulepszenie gleby przez nawożenie fosforem, potasem i azotem. Najłatwiej zastosować nawóz wieloskładnikowy zawierający zbilansowane ilości poszczególnych składników. Wystarczy rozsypać 2 garści takiego nawozu na każdy metr kwadratowy powierzchni gleby. Jednak zanim to zrobisz, sprawdź właściwości gleby i jej pH. Jeżeli chcesz uprawiać jabłoń lub grusze, gleba powinna być lekko kwaśna. Natomiast pod czereśnie i wiśnie idealna jest gleba zbliżona do obojętnego pH. Jeżeli pH gleby jest zbyt niskie (gleba jest kwaśna), glebę warto zwapnować. Na koniec rozrzuć torf i przekop go razem z glebą.

Nawozy zielone

Na koniec musisz wysiać „zielony nawóz”. Dzięki temu gleba będzie pulchna i bogata w składniki pokarmowe, które następnie będą dostępne dla nowo posadzonych roślin sadowniczych. Wysiew najlepiej przeprowadzić na początku sierpnia. Aby przyspieszyć rozkład zielonej materii, musisz wysypać trochę nawozu azotowego. Na tak przygotowanym stanowisku możesz z powodzeniem sadzić krzewy i drzewa owocowe i cieszyć się zdrowymi owocami.

Podsumowując, jeśli chcesz sam pielęgnować owoce, masz pewność, że będą one bardzo wartościowe. Samodzielna uprawa roślin sadowniczych to żywność zdrowa i bogata w składniki odżywcze. Dlatego też przygotowanie gleby pod sad jest tak istotną czynnością poprzedzającą sadzenie drzew i krzewów owocowych.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.