Site icon aju.pl

Jak zrobić dobry portret – na co zwrócić uwagę fotografując?

jak zrobić dobry portret

Fotografia została wynaleziona i funkcjonuje w naszej kulturze od około 150 lat. Współcześnie portretowanie jest najczęstszą formą fotograficznej autokreacji. Jak zrobić dobry portret i na co zwrócić uwagę wykonując ten rodzaj zdjęć?

 

Po pierwsze… światło i ostrość

Zdjęcie musisz wykonywać w takim świetle, w jakim obiekt wygląda najkorzystniej. Niemniej jednak żeby model na zdjęciu wyglądał efektownie, musi być „ostry” – mieścić się w głębi ostrości. Ostrość jest istotnym zagadnieniem w fotografii, szczególnie w fotografii portretowej. Powinieneś ją ustawiać na oczy osoby portretowanej, aby przyciągały uwagę oglądającego.

Gdzie model powinien patrzeć?

Fotografując modela patrzącego prosto w obiektyw, sprawisz, że widz będzie głębiej odczuwać zawarte w kadrze emocje. Spojrzenie nie może być jednak zwyczajnie ujęte. W dobrej fotografii portretowej ważnym zagadnieniem są tzw. bliki – żywe oczy. Są to jasne punkty, powstające przez odbicie się źródła światła od powierzchni oka. Dzięki temu oko, w którym odbija się źródło światła, wydaje się bardziej „żywe”.

Jak zrobić dobry portret? Kilka wskazówek

Kiedy opanujesz techniczne możliwości aparatu fotograficznego, czas na pomysłowość, kreatywność, zmysł, wyczucie i wszystko inne, co prowadzi do wykonania dobrego portretu. Kluczem do tworzenia udanych kompozycji są następujące elementy:

Kadrowanie zdjęć

Kadrując zdjęcia musisz świadomie rozplanować plan pierwszy, drugi i kolejne, a także zwrócić uwagę na tło i szczegóły otoczenia. Pierwszy plan, jeśli nie znajduje się na nim główny temat, wypełnij „dodatkiem”, który przyciągnie uwagę, nada zdjęciu głębi i przestrzenności. Nie możesz zapominać o planach dalszych, które są równie ważne, jak pierwszy plan. Powinieneś zatem pamiętać o usuwaniu z niego niepotrzebnych, psujących efekt elementów.

Podsumowując, praktycznie każdy z elementów fotografii jest tak samo ważny, a nawet najmniejszy szczegół może zaważyć na uznaniu zdjęcia za dobre lub przeciwnie. Niemniej jednak zasady są po to, by je łamać, nawet w fotografii. Wykonując portret, można obciąć fragment twarzy, np. zostawić tylko jedno oko, co może dać zaskakujący rezultat. Nie bój się eksperymentować, także w kwestii kompozycji.

Exit mobile version