Site icon aju.pl

Godzina „W”. Kiedy wypada i czego jest symbolem?

Godzina „W” to nic innego, jak kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia akcji „Burza”. Wyznaczono ją na dnia 31 lipca 1944 roku. Właśnie tego dnia o godzinie 17:00 powstańcy mieli stanąć do walki. Niedługo kolejna rocznica Powstania Warszawskiego. Dla jej upamiętnienia, 1 sierpnia o tej godzinie wszystkie środki transportu się zatrzymają, a wokół będzie słychać wycie syren.

Godzina „W” definicja

Wypada ona 1 sierpnia o godzinie 17:00. Symbolizuje ona zaatakowanie niemieckich obiektów we wszystkich dzielnicach Warszawy przez polskie jednostki Okręgu Warszawskiego AK. Tak zaczęło się Powstanie Warszawskie 75 lat temu. Właśnie dlatego 1 dnia sierpnia w Warszawie, a także w innych miastach województwa mazowieckiego, ustaje ruch drogowy, a wycie syren słychać w każdym zakątku. Przechodnie zatrzymują się, aby uczcić minutą ciszy poległych żołnierzy.

Godzina „W”, co to jest?

To nic innego, jak kryptonim rozpoczęcia się Powstania Warszawskiego w roku 1944. Literka „W” oznacza wystąpienie albo wybuch. 31 lipca 1944 roku wyznaczono tą datę na atak. Stwierdzono że popołudnie będzie najlepszą opcją, z racji dużego ruchu na ulicach. To ułatwiło powstańcom wmieszanie się w tłum. Dodatkowo, pomogło to przy transporcie broni. W ten sposób, żołnierze AK byli mniej widoczni dla niemieckich żołnierzy.

Godzina „W” Warszawa

1 sierpnia każdego roku w Warszawie odbywa się wiele uroczystości, które mają na celu oddać hołd poległym żołnierzom. Obchody związane z Powstaniem Warszawskim trwają cały dzień. Ceremonie upamiętniają 16 tysięcy żołnierzy, którzy oddali życie za nasz kraj. Oddają cześć również umarłym cywilom. Szacuje się, że zginęło ich aż ponad 100 tysięcy. Powstanie Warszawskie zabrało ze sobą do grobu około 180 tysięcy ludzi. Sama Warszawa została zniszczona w niemal 25 %, a Stare Miasto niemal całkowicie zgładzono. Dlatego też w całej stolicy na każdym kroku możemy spotkać powiewające na wietrze flagi Polski.

Koniecznie obejrzyjcie film. Dowiecie się z niego rzeczy, których nie uczyli was na lekcjach historii!

źródło zdjęć: Agencja Informacyjna, Radio Maryja

Exit mobile version