Od wieków zwierzęta pełnią ważną rolę w życiu ludzi. Część z nich pomaga w żywieniu wielu miliardów ludzi na całym świecie, a część z nich to nasi domowi pupile – przyjaciele. W związku z tą rolą zwierząt 4 października obchodzi się Światowy Dzień Zwierząt.
Skąd się to wzięło?
Światowy Dzień Zwierząt, z języka angielskiego World Animal Day, obchodzimy co roku 4 października. W tym właśnie dniu w Kościele powszechnym wspominany jest św. Franciszek z Asyżu – patron zwierząt, ekologów i ekologii. Co ważne, święty Franciszek charakteryzował się tym, że wyrzekł się chęci dominacji nad przyrodą i wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń – zarówno ludzi, jak i zwierząt. Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono w 1931 roku w czasie konwencji ekologicznej we Florencji. Jednocześnie Święto to jest zawsze rozpoczęciem Światowego Tygodnia Zwierząt, który trwa do 10 października.
Jaki jest cel tego święta?
Obchody mają na celu zmienić ludzki stosunek do zwierząt i uświadomić im, że zwierzę to istota żywa, która ma swoje prawa. Organizatorzy zwracają także uwagę na los bezdomnych zwierząt, warunki w schroniskach czy znęcanie się nad zwierzętami. Dodatkowo tego jest to okazja do zachęcenia ludzi do adopcji zwierząt. Oprócz tego bardzo często w tym dniu ludzie organizują akcje „Otwarte Drzwi” w schroniskach. W Polsce święto to jest obchodzone od 1993 roku.
Problemy zwierząt
W ciągu ostatnich 150 lat tempo wymierania ptaków i ssaków zwiększyło się czterokrotnie. Wszystko przez emisję zanieczyszczeń czy utratę naturalnych siedlisk. To podstawowe zagrożenia jakie czekają na zwierzęta. W związku z tym przy okazji Światowego Dnia Zwierząt zwraca się uwagę na ich warunki życia, sterylizację zwierząt bezdomnych oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.
Światowy Dzień Zwierząt
W kalendarzu znaleźć można wiele dni poświęconych zwierzętom. Są to m.in. Dzień Kota, Dzień Słonia, Dzień Kundelka czy Dzień Zwierząt Hodowlanych. Oznacza to, że zwierzęta są ważne cały rok. Z tego powodu warto poświęcić chwilę żeby pomyśleć co zrobić żeby żyło im się lepiej.