Pocałunek kojarzy się zwykle z intymną bliskością kobiety i mężczyzny. Tymczasem całowanie wpływa korzystnie na naszą psychikę, a nawet zdrowie. Dlatego nie pozostaje nic innego jak obchodzić 28 listopada Dzień Pocałunku.
Skąd to święto?
Międzynarodowy Dzień Pocałunku wziął się od pomysłu firmy stomatologicznej sprzedającej abonament na swoje usługi. Idea tego dnia spodobała się Organizacji Narodów Zjednoczonych. Do kalendarza wszedł na stałe na początku lat 90.
Co daje całowanie?
Naukowcy po przeprowadzeniu badań potwierdzają, że całowanie ma pozytywny wpływ na ludzki organizm:
- pomaga uwolnić się od stresu
- ma dobroczynny wpływ na układ krążenia
- obniża poziom cholesterolu
- produkuje endorfiny
- podnosi ciśnienie i temperaturę ciała.
Co więcej, namiętny pocałunek angażuje aż 34 mięśnie jednocześnie. Pocałunek to sygnał dla mózgu, że należy uwolnić dopaminę – hormon szczęścia odpowiadający za odczuwanie przyjemności. Niemniej jednak dopamina może także wywoływać problemy ze snem i utratę apetytu. Dodatkowo, całowanie przedłuża życie – miłośnicy pocałunków żyją pięć lat dłużej.
Co mówią różne pocałunki?
Pocałunek pocałunkowi nie równy. Każdy może oznaczać co innego. I tak np. pocałunek w rękę jest uwarunkowany kulturowo i jest bardzo dystyngowaną formą przywitania kobiety przez mężczyznę. Delikatne muśnięcie ustami oznacza delikatność i czułość. Z kolei pocałunek w kark pobudza i mówi wiele o bliskości między partnerami. Możesz też całować partnera w czoło, co oznacza bliską więź, głębokie oddanie i miłość opartą na dbaniu o drugą osobę. Oprócz tego znany jest także eskimoski buziak, którego najczęściej używają rodzice i dzieci. Pocałunek ten polega na pocieraniu się nosem tak jak to robią Eskimosi.
Czy wiesz, że…?
- w ciągu życia człowiek całuje się średnio przez około 14 dni
- najdłuższy pocałunek trwał 58 godzin 35 minut i 58 sekund
- endorfiny wydzielają się już po 3 sekundach pocałunku
- wystarczy 15 minut namiętnego całowania, aby spalić batonika czekoladowego
- całowanie praktykuje 90% wszystkich ludzi na świecie
- 9/10 osób pamięta swój pierwszy pocałunek
- nie tylko ludzie się całują – robią to także ryby, ptaki i ssaki
- podczas całowania zwiększa się wydzielanie śliny, która chroni szkliwo przed próchnicą.
Podsumowując, całowanie przynosi wiele korzyści zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Ten, kto lubi się całować, z pewnością znajdzie ku temu okazję nie tylko w Dzień Pocałunku, ale także każdego innego dnia.