Site icon aju.pl

Dom Derwiszów w Blagaj – atrakcja Hercegowiny

Dom Derwiszów w Blagaj

Klasztor Derwiszów w Blagaj w Hercegowinie od lat nazywa się islamskim sercem tego państwa. Położony jest u stóp urwiska – wapiennej skały o wysokości 200m, spod której wypływa rzeka Buna. Sprawdź dlaczego Dom Derwiszów w Blagaj przyciąga turystów z całego świata.

 

Kim są derwisze

Wirujący derwisze to zakon muzułmański, który powstał w Turcji w XIII wieku. Charakterystyczna dla tego zakonu jest medytacja w ruchu w postaci figur „tanecznych”. Najbardziej widowiskowa jest umiejętność szybkiego wirowania, stąd nazwa zakonu.

Gdzie leży Blagaj

Obecnie Blagaj to małe miasteczko położone około 10 km na południe od Mostaru – stolicy Hercegowiny. Oprócz znajdującego się tam Domu Derwiszów, jest tam także mnóstwo restauracji i sklepów z pamiątkami, co czyni to miejsce prawdziwie turystycznym.

Kiedy powstał Dom Derwiszów w Blagaj

Hercegowina to miejsce zawierające mnóstwo reliktów tureckiego panowania. Dlatego też osobliwością jest Dom Derwiszów, przez miejscowych nazywany Tekke lub Blagaj Tekija. Wybudowano go w okolicach XV-XVI wieku za czasów Sulejmana Wielkiego. Przez stulecia miejsce to było centrum religijnym okolic. Niemniej jednak dziś jest raczej turystyczną atrakcją.

Jak wygląda Dom Derwiszów

Pionowa skała, szmaragdowy potok, a przy nich muzułmański klasztor. Dom Derwiszów to kompleks niewielkich budynków w stylu otomańskim, w którym przed wiekami Derwisze odprawiali swoje obrzędy. Miejsce to można zwiedzać. Niemniej jednak kobiety nie mogą mieć odsłoniętych kolan, muszą mieć zakryte głowy i plecy. Dodatkowo wszyscy muszą obowiązkowo ściągnąć buty przed wejściem. Wstęp jest płatny.

Co znajduje się w Domu Derwiszów

Wnętrza urządzone są prosto, wyścielone są dywanami. Dodatkowo w jednym z pomieszczeń znajdują się dwa grobowce. Wiąże się z nimi legenda mówiąca, że jeśli zostawisz przed drzwiami wiadro z wodą i ręcznik, rano ręcznik będzie mokry. Będzie to oznaczać, że ktoś użył wody i ręcznika.

Rzeka Buna

Niedaleko klasztoru z jaskini wypływa źródło rzeki Buny. Jest to źródło o jednym z największych nasileń w Europie. Woda wypływa z niego w ilości 43 tysięcy litrów na sekundę. Dlatego też można za opłatą wsiąść na ponton i popłynąć na wycieczkę w głąb jaskini ze źródłem.

Exit mobile version