Dr hab. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przekazał w jednym z wywiadów, iż pracuje nad badaniami, które mogą w przyszłości pokazać wpływ smogu na pracę mózgu – czy smog zaburza pracę mózgu? To się okaże, gdyż za 3-4 lata poznamy ich wyniki. Udział weźmie aż 800 dzieci w wieku od 10-13 lat.
Czy smog zaburza pracę mózgu dzieci? Akcja „Oddychaj Polsko”
To bardzo ciekawe badanie, jednak jego wyniki, które poznamy za 3-4 lata mogą być przerażające. Wspomniany dr hab. Marcin Szwed, wraz ze swoimi współpracownikami postanowili zbadać czy smog wpływa na zaburzenia pracy mózgu dzieci. Dlatego też, weźmie w nim udział 800 dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Niestety, aktualnie problem zanieczyszczenia powietrza to alarmująca rzecz, którą mamy okazję zmienić. Jednak są potrzebne zdecydowane i przede wszystkim szybkie działania. W rozmowie z Onet.pl w ramach akcji „Oddychaj Polsko”, Marcin Szwed opowiada o planach na przyszłość.
Jak podkreśla, zebrane wiadomości to dopiero poszlaki, dlatego należy to zbadać. Wcześniejsze badania są niewystarczające, gdyż robiono je zbyt rzadko i nie były one zazwyczaj prawidłowo przeprowadzane.
#PolscyNaukowcy z @JagiellonskiUni i Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie chcą przebadać kilkaset dzieci, aby ustalić, jak smog wpływa na rozwijający się mózg. Badania finansuje FNP w ramach programu TEAM-NET #POIR, #FunduszeEuropejskie. Szczegóły: https://t.co/5JRYHMF0K6 pic.twitter.com/Wrvi5lv8tY
— FNP.org.pl (@FNP_org_pl) October 3, 2019
W wywiadzie wspomniano również o tym, że to właśnie dzieci i osoby starsze najbardziej narażone są na wpływ smogu na wspomniany organ. W związku z tym zaczęto przygotowywać się do przeprowadzenia badań. Faza pierwsza to testy psychologiczne:
Pierwszą częścią są badania psychologiczne, którymi będzie kierować prof. Małgorzata Lipowska z Gdańska. To będą bardzo dokładne badania psychologiczne, które sprawdzą, jak dziecko jest w stanie wytężać uwagę, jak szybko reaguje, czy jest podatne na odciąganie uwagi. To będzie się działo w miejscu zamieszkania dzieci
Podczas drugiej części, dzieci zostaną zaproszone na kampus UJ. Zwiedzą muzeum przyrodnicze i miasto. Następnie przeprowadzi się około godzinny skan MRI. Później epidemiologia środowiskowa, analiza danych. W najgorszym wypadku, „może okazać się, że wysokie stężenia zanieczyszczeń osłabiają uwagę i powodują problemy z zachowaniem. Dodatkowo, smog może zatrzymywać dojrzewanie połączeń mózgowych czy obumieranie pewnych części mózgu”.
Oby te prognozy się nie sprawdziły.
Jak zanieczyszczone powietrze niszczy mózg – https://t.co/2uV1qvhhpg przez @@Crazy_Nauka #ekologia #środowisko #nauka #przyroda #klimat #powietrze #zanieczyszczenia #pyły #emisje #CO2 #atmosfera #smog #człowiek #zdrowie #życie
— IRME (@FundacjaIRME) April 10, 2019