Site icon aju.pl

Brexit – 20 tys. osób w Polsce może stracić pracę

Brexit

Brexit wchodzi w życie już 1 lutego 2020 roku. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskie może wiązać się z wieloma zmianami w gospodarce. Dotyczy to również Polski – pracę może stracić nawet 20 tys. osób, z powodu barier handlowych. 

Brexit odczuwalny również w Polsce

Już 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania opuści Unię Europejską, co wiąże się z wieloma zmianami w gospodarce. Z powodu barier handlowych w Polsce pracę może stracić nawet 20 tys. osób. Warto zaznaczyć, że już w środę Europarlament przyjął umowę warunków dotyczących Brexitu. Wynika to z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Główną przyczyną mają być bariery handlowe, które pojawią się, kiedy negocjacje nie zakończą się sukcesem. Warto dodać, że na ten moment do Wielkiej Brytanii eksportuje się około 8% dóbr i usług z Polski. Może się okazać, że po wyjściu z Unii Europejskiej, produkty te mogą podlegać dużo większej kontroli oraz ocleniu. Blisko 20% polskich artykułów spożywczych trafia na wyspy, stąd przypuszczenie, że właśnie te firmy mogą stracić najwięcej.


ZOBACZ TAKŻE: NIE PRZYJDZIESZ DO LEKARZA – KARA ZA NIEODWOŁANIE WIZYTY

Co z Polakami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii?

Należy wspomnieć również o Polakach mieszkających na wyspach. Jest to bowiem największa grupa obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, która wynosi blisko 905 tys. osób. Ponadto, do brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych wpłynęło około pół miliona wniosków o status osiedlenia. Co ciekawe, zostały one rozpatrzone pozytywnie. Dokument uprawnia do pozostania na Wyspach po brexitcie, jednak 400 tys. osób wciąż nie złożyło wniosków.

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej obowiązuje okres 11-miesięcznego okresu przejściowego, podczas którego wciąż obowiązuje swoboda przepływu osób między Wyspami, a UE.

Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP informuje: „Wielka Brytania będzie do tego momentu nadal uczestniczyć we wspólnym rynku i unii celnej, bo w tym okresie UE będzie traktować Zjednoczone Królestwo jako państwo członkowskie”.

Exit mobile version