Site icon aju.pl

Berlin – alternatywne miejsca do zwiedzania

Berlin jest miastem znanym niemal na całym świecie. Jest miastem o ogromnej różnorodności kulturowej. Jednak mało kto wie, że znajduje się tam sporo nie do końca odkrytych miejsc. Zwiedź Berlin – alternatywne miejsca i poznaj niemiecką sztukę współczesną.

 

Berlin – alternatywne miejsca za rogiem

Po upadku muru berlińskiego w 1989 roku wielu artystów i muzyków trafiło do opuszczonych fabryk Berlina Wschodniego przekształcając je w np. kluby nocne. Berlin to miejsce, w którym kreatywni ludzie odnajdują miejsce do wyrażenia siebie a środowisko LGBTQ może swobodnie funkcjonować w społeczeństwie. Znajdziesz tu zatem murale, podziemne kluby, a to wszystko w mieście pozornie dobrze znanym.

Berlin – alternatywne miejsca

Sztuka podziemna w Berlinie

W 1906 roku na ośmiu podwórkach znanych pod nazwą Hackesche Hofe powstały mieszkania, sklepy, a także miejsce na sztukę i rozrywkę. Założono wtedy Der Neue Club – za sprawą ekspresjonistycznych poetów. Dziś znajdują się tam pracownie projektowe, galerie sztuki i modne restauracje. Dodatkowo, po II wojnie światowej, cały gruz został zabrany i wykorzystany do budowy kopca. Dziś jest on najwyższym punktem w Berlinie Zachodnim. Po zimnej wojnie wzgórze przekształcono w plac dla rowerzystów, łyżwiarzy i wspinaczy. Tuż za rogiem kryje się prawdziwe ścienne arcydzieło.

Berlin – alternatywne miejsca z muralami

Mury zwane Dead Chicken Alley pokryte są ściennymi malowidłami i naklejkami. Często można tu spotkać artystów przy pracy. Monstrualne instalacje artystyczne znajdują się na końcu alei i są stworzone dla ludzi, którzy szukają bardziej ekstremalnych kreacji.

Berlin – alternatywne miejsca

Piknik na lądowisku

Tempelhof był jednym z największych lotnisk Europy w latach dwudziestych. W 2008 roku przekształcono go w teren piknikowy o powierzchni 386 hektarów. Berlińczycy przyjeżdżają tam na piknik, jogging lub rower. To także idealne miejsce do puszczania latawców. Dodatkowo, na miejscu zostawiono pozostałości po dawnej hali odlotów. Dziś można się po nich przejść i zajrzeć nawet do miejsca odbioru bagażu.

Berlin – alternatywne miejsca

Plac kolejowy w rękach artystów

W Berlinie znaleźć można także dawne stacje kolejowe. Po upadku muru berlińskiego przekształcono je w kompleks kulturowy. Znajduje się tam mnóstwo foodtrucków i pracowni artystycznych, a także skate park i ścianka wspinaczkowa. W klubach tej dzielnicy możesz pójść na koncert lub imprezę techno.

Źródło zdjęć: iflymagazine

Exit mobile version