Site icon aju.pl

„Alternatywka” młodzieżowym słowem 2019 roku

Alternatywka

„Alternatywka” młodzieżowym słowem roku 2019. Na drugim miejscu znalazła się „jesieniara”, a ostatnie miejsce podium należy do „eluwiny”. Jest to już czwarta edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. 

Co oznacza „alternatywka”, „jesieniara” i „eluwina”?

W listopadzie można było zgłaszać propozycje słów do czwartej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. W sumie na stronę sjp.pwn.pl wpłynęło aż 41 tys. zgłoszeń. O werdykcie zadecydowało jury, w którego skład wchodzili: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński. 

Okazało się, że najwięcej głosów oddano na słowo „alternatywka”. Jest to określenie dziewczyny o alternatywnych upodobaniach, zachowaniach i charakterystycznym, nietypowym wyglądzie. Członek jury – Bartek Chaciński dodał, że kariera tego słowa bezsprzecznie związana jest z modą na „alternatywny” wygląd w głównych nurtach muzyki pop. Kojarzona jest z postacią Billie Eilish czy Lil Peepa. Alternatywkę często można poznać po łańcuchach na spodniach, kabaretkach, bluzie marki Trasher, kolorowych włosach, kreskach na oczach oraz piercingu i tatuażach.

Drugie miejsce należy do „jesieniary”, czyli miłośniczki jesieni. Zwykle jest to dziewczyna, która charakteryzuje się wykonywaniem czynności typowych dla tego okresu czasu, czyli leżenia pod kocem w swetrze z kubkiem ciepłego napoju. Na trzecim miejscu podium znalazła się „eluwina”, czyli rodzaj powitania. Słowo to powstało od przekształcenia halo / elo.

Wśród innych popularnych słów biorących udział w konkursie znalazły się: „amba”, „akap”, „beka”, „hajs”, „huncwot”, „kisnąć”, „nieogar”, „pewka”, „prank” i „wiksa”.

ZOBACZ TAKŻE: SYMULACJA ATAKU TERRORYSTYCZNEGO W SZKOLE – UCZEŃ WYSKOCZYŁ Z OKNA

Poprzednie edycje

Warto wspomnieć poprzednie edycje, które również cieszyły się dużą popularnością. W 2016 roku plebiscyt wygrało słowo „sztos” oznaczające coś niesamowitego, fantastycznego. Funkcjonuje również w kilku innych znaczeniach, np. jako gwarowe określenie stosunku płciowego lub szkolnej oceny celującej. W 2017 roku na pierwszym miejscu znalazła się emotikonka „XD” wyrażająca coś śmiesznego. Natomiast 2018 rok należał do „dzbana”, czyli zabawnego określenie osoby, która zawiesiła się i nas nie słuchała albo zrobiła coś głupiego, zabawnego.

 

Źródło zdjęcia: sjp.pwn.pl/mlodziezowesloworoku

Exit mobile version