Site icon aju.pl

Na czym polega konflikt serologiczny krwi? [zapobieganie, skutki]

Konflikt serologiczny może okazać się bardzo niebezpieczny dla życia i zdrowia dziecka. Pojawia się, gdy kobieta posiada czynnik krwi Rh-, natomiast dziecko dziedziczy grupę krwi z czynnikiem Rh+ po ojcu. Sprawdź na czym polega konflikt serologiczny oraz czy jesteś w grupie ryzyka. 

Konflikt serologiczny: co to? na czym polega?

Konflikt serologiczny to specyficzna reakcja zachodząca w organizmie matki. Pojawia się wtedy, kiedy matka posiada czynnik krwi Rh-, natomiast dziecko dziedziczy po ojcu grupę Rh+. Na czym polega konflikt serologiczny? W ogromnym uproszczeniu, polega on na zwalczaniu rosnącego płodu przez organizm matki, który to uznaje go za zagrożenie. Taki stan rzeczy może prowadzić do poważnych chorób dziecka, a także poronienia. W tym zakresie ważna jest profilaktyka i odpowiednie rozpoznanie problemu przez lekarza.

Konflikt serologiczny: kiedy występuje?

Ten rodzaj zaburzenia nie występuje u wszystkich rodziców, którzy posiadają odmienne czynniki krwi. Kluczowe jest wytworzenie przeciwciał przez organizm matki. W internecie dostępny jest także kalkulator konfliktu serologicznego, który pomoże określić jakie są szanse jego wystąpienia. Mimo to, każda kobieta na samym początku ciąży powinna mieć wykonane badanie określające grupę i czynnik krwi. Jeśli u przyszłych rodziców występuje ryzyko konfliktu serologicznego, to kobieta zostaje objęta szczególną opieką medyczną.

Konflikt serologiczny: zapobieganie

Dzisiejsza medycyna pozwala na skuteczne zapobieganie konfliktowi serologicznemu. Problem ten dotyka coraz mniejszą ilość par, dzięki odpowiedniej profilaktyce. Po pierwsze, bardzo ważnym elementem jest określenie grupy krwi u obojga przyszłych rodziców. Wykorzystuje się to jako działanie profilaktyczne. Jeśli konflikt serologiczny ma miejsce, to wdrażane jest leczenie. Kolejnym etapem jest także podanie immunoglobuliny anty-D, która niszczy krwinki płodu, jednak tylko te, które zdążyły się przedostać do krwiobiegu matki.

Należy pamiętać, że jeśli pojawi się konflikt serologiczny krwi, to najważniejsze jest szybkie rozpoznanie i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Obecnie ta przypadłość nie jest już tak groźna dla zdrowia jak kiedyś, więc w większości przypadków ciąża kończy się pomyślnie.

 

Exit mobile version