Site icon aju.pl

„Polska teraźniejszości” – ile kraj wydaje na świadczenia socjalne?

500 plus tylko dla pracujących?

Polska teraźniejszości – ostatnimi czasy bardzo często słyszy się takie określenia, mówiące o aktualnej sytuacji gospodarczej naszego kraju. Wszystko przez to, że można odnieść wrażenie, iż obecne inwestowanie w świadczenia socjalne, może odbić się czkawką w przyszłości. Najnowsze badania natomiast wskazują, że Polska na świecie wydaje na socjal najwięcej pieniędzy spośród wszystkich państw – a wcale najbogatszym krajem nie jest.

Polska teraźniejszości

Polska teraźniejszości – to określenie nie wróży nic dobrego. Według wielu ekspertów, rząd obecnie zbyt ochoczo rozdaje pieniądze, co w przyszłości może doprowadzić do prawdziwego załamania i kryzysu. Wszystko przez to, że mogą się one kiedyś po prostu skończyć. Jak pisze bezprawnik.pl, Polska może pochwalić się największymi wydatkami na socjal na całym świecie. Według zawartych tam informacji, nasz kraj przewodzi w zestawieniu wydatków socjalnych do relacji PKB.

Polska liderem stawki

Bezprawnik.pl podaje dalej, że Polska w zestawieniu wydatków socjalnych do relacji PKB wyprzedza takie kraje jak choćby Francja czy Finlandia. Warto jednak zwrócić uwagę, że za naszymi plecami naprawdę sporo państw bogatszych – które mimo to, nie decydują się na tak ochocze rozdawanie pieniędzy swoim obywatelom.

W badaniu, poza samymi świadczeniami socjalnymi, pod uwagę wzięto także choćby edukację i służbę zdrowia. Jak jednak mówią specjaliści w dziedzinach ekonomii, polskie społeczeństwo za przykłady podobnej polityki pieniężnej często podaje sytuacje krajów zachodnich. Okazuje się bowiem, że nie do końca ich obraz jest prawdziwy. Według ekspertów, Polska wydatki na socjal powinna uwarunkować swoim PKB, wobec czego świadczenia powinny być dysponowane w sposób bardziej racjonalny.

Ranking Oxfam

Ranking przygotowany przez Oxfam pod uwagę w swoich badaniach bierze 157 krajów. Sprawdzane są tam następujące kwestie: omawiane świadczenia socjalne, sposób ukształtowania podatków, edukacja, finansowanie służby zdrowia a także stosunek do pracowników (prawa pracownicze). Polska nie wypada źle – biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, plasujemy się na 20. miejscu na świecie. Liderem jest Dania.

My natomiast pierwsze miejsce zajmujemy w rankingu właśnie wypłacanych świadczeń socjalnych w odniesieniu do PKB. Eksperci wskazują, że na taką skalę wydatków tym sektorze, nie mogłoby sobie pozwolić żadne państwo myślące o swojej przyszłości. Czy na własnej skórze odczują to przyszłe pokolenia?

źródło zdjęć: gopsskolsztyn.bip.gov.pl, kamienskie.info

Exit mobile version