Site icon aju.pl

Jak zaoszczędzić na prądzie? Praktyczne wskazówki

jak oszczędzać prąd

jak oszczędzać prąd

Jak zaoszczędzić na prądzie? Choć producenci elektrycznych urządzeń – także przez wymogi Unii Europejskiej – stale ulepszają swoje sprzęty pod względem klasy energetycznej i oszczędności, paradoksalnie oszczędzanie prądu jest coraz trudniejsze. Dlaczego? Zapewne przez to, że w naszych domach sprzętów, kolokwialnie mówiąc – pożerających prąd, jest coraz więcej. Zapraszamy na kilka praktycznych rad mówiących o tym, jak zaoszczędzić na prądzie!

Elektryczne królestwo

Jak już wcześniej nadmieniono, w naszym domu aż roi się od elektrycznych sprzętów. Elektryczne staje się niemal wszystko – począwszy od szczoteczek do zębów, kończąc choćby na elektrycznych młynkach do pieprzu. W obecnych czasach wszyscy posługują się też smartfonami, które należy regularnie ładować. Włączając w to na przykład konsole, okazuje się, że prąd stał się nieodzowną częścią życia każdego z nas. I wystarczy wspomnieć ostatnią sytuację, w której w naszym domostwie zabrakło prądu. Czyż nie było to dziwne doświadczenie?

Jak zaoszczędzić na prądzie

Sposobów na oszczędzanie pieniędzy na prądzie jest wiele. Niektóre z nich zapewne są bardzo dobrze znane (pojawia się pytanie czy praktykowane), inne natomiast – mniej. Zmiany najlepiej zacząć wprowadzać od umiejętnego korzystania ze sprzętów AGD. O co jednak konkretnie chodzi? Poza klasą energetyczną, trzeba rozsądnie używać choćby zmywarek czy pralek. Po co puszczać program mycia naczyń z niezaładowaną do końca zmywarką? To samo tyczy się prania – dwie pary skarpet i włączona pralka? Gdzie jest tu sens?

Kolejną propozycją będą – a jakże – słynne małe, świecące diody. W dekoderze, w telewizorze, w sprzęcie grającym. Choć wymienione sprzęty są wyłączone, dioda wskazująca na stan spoczynku świeci i… pożera prąd! Wyjściem może okazać się wyciąganie wtyczek z kontaktów. Nie zawsze będzie to wygodne. Są jednak specjalne listwy z przyciskiem zasilającym, dzięki któremu jednym ruchem możemy pozbawić dostępu do prądu nawet do kilku urządzeń jednocześnie.

Łatwe metody oszczędzania prądu

Kolejny banalnie łatwy sposób – sprzęty z których nie korzystamy, najlepiej zwyczajnie wyłączyć. Ile razy bowiem zdarza się sytuacja, gdy telewizor jest włączony, a nikt go nie ogląda? Podobna sprawa tyczy się radia – gra, lecz nikt go nie słucha. Należy dać wiarę, że na takich sytuacjach można złapać się bardzo często. Skuteczne eliminowanie ich pozytywnie wpłynie na nasze rachunki.

Odłączenie ładowarek! Naładowałeś telefon? Zrobiłeś to samo z laptopem? Podładowałeś szczoteczkę elektryczną? Wyjmij zatem ładowarkę z gniazdka! Po co ma – mówiąc z przymrużeniem oka – ładować powietrze?

Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w domu

Gaś światła w pomieszczeniu, w którym aktualnie nie przebywasz! To również nagminnie spotykana sytuacja. Czasami wynika z zapomnienia, a czasami – po prostu z braku świadomości, że pobiera to cenną energię elektryczną. Skorzystałeś z toalety? Zgaś w niej światło. Zrobiłeś sobie kolację w kuchni? Zgaś w niej światło. I tak dalej i tak dalej.

Te naprawdę niezwykle łatwe metody na pewno ograniczą zużycie prądu w twoim gospodarstwie domowym, a co za tym idzie – zmniejszą się koszty rachunków. Trzeba tak niewiele, aby zrobić tak wiele, zarówno dla siebie, jak i dla całego świata.

Exit mobile version