Ile zarabia śmieciarz? To niezbyt ładne określenie na stałe weszło do językowego kanonu i właśnie w ten przykry sposób bardzo często nazywa się pracowników odpowiadających za czystość miast i wsi. Zakłady oczyszczania miast nie są zbyt hojne. Na jaką wypłatę mogą liczyć kierowcy i ładowacze śmieciarek?
Nazwa zawodu śmieciarz
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, „śmieciarz” to powszechne, niezbyt przyjemne ale bardzo popularne określenie wykonywanego zawodu. Jak jednakże rzeczywiście powinno mówić się na pracowników wywożących spod naszych domów i mieszkań odpady?
Często spotyka się z nazwą „pracownik zakładu oczyszczania miasta”. Czy jest jednak ktoś, kto na widok tychże pracowników myśli czy mówi o nich w ten sposób? Niestety, muszą pogodzić się oni z łatką, kolokwializmem a jednocześnie na stałe przyjętym już określeniem, które używa się w ich stosunku.
Co ciekawe, nazwy zespołu zbieraczy odpadów są jeszcze bardziej szczegółowe i ściśle określona. Poza rzecz jasna kierowcą, który prowadzi śmieciarkę, w skład ekipy wchodzą jeszcze przynajmniej dwaj panowie odpowiadający za załadunek na ciężarówkę. Ich określa się mianem ładowaczy.
Śmieciarz – zakres obowiązków
Zakres obowiązków w tym zawodzie nie jest skomplikowany. Polega na wywożeniu odpadów z blokowisk i domów – wszystko ma jednak odbyć się na czas, tak, aby kontenery nie zostały przepełnione. Co więcej, mówi się, że zakłady realizujące tą usługę, nie narzekają na brak chętnych do pracy. To może wydawać się zaskakujące, ponieważ kierowca, a przede wszystkim ładowacze, będą musieli wstawać bardzo wcześnie, oraz dzień w dzień mierzyć się z potwornym smrodem i brudem.
Co zatem skłania ludzi do podejmowania pracy w tym zawodzie?: Wyobraźmy sobie też sytuację, w której ładowaczy nagle zabrakło. Jak wtedy wyglądałby nasze miasta?
Ile zarabia śmieciarz?
Wydaje się, że to właśnie zarobki powinny być czynnikiem determinującym do podejmowania tego niezbyt przyjemnego i źle postrzeganego zawodu. Czy są one jednak odpowiednio wysokie? Niestety, nie. Mówi się, że są dalekie od średniej krajowej, a prawda jest taka, że najczęściej są wielości minimalnej płacy. Nieco więcej natomiast może zarabiać kierowca – czasami jego pensja kręci się w okolicach 3 tysięcy złotych.
Warto jednak dodać, że większość załogi śmieciarki bardzo często dorabia – korzystając z dobrych sprzętów znajdowanych na śmietnikach. Bardzo często bowiem, ludzie wyrzucają dobrej jakości meble, czy działające sprzęty elektroniczne. To z pewnością jedna z zalet tej pracy.
źródło zdjęć: demotywatory.pl, gruzwrocław.pl, pgk.zamosc.pl