Site icon aju.pl

Odkrycie polskich naukowców z UJ. Nie uwierzysz jak istotne!

Zaprezentowany projekt dotyczy tak zwanej „złotej klatki”, czyli wyjątkowo drobnej konstrukcji białkowej o rewolucyjnej budowie. To odkrycie polskich naukowców może wspomóc terapie białkowe oraz dotychczasowe metody leczenia z wykorzystaniem DNA lub RNA.
Ta kolejna polska publikacja w prestiżowym brytyjskim piśmie „Nature” jest niewątpliwie istotna dla przyszłości światowej medycyny.

Sygnał, że nauka w Polsce ma się coraz lepiej?

Nie ulega wątpliwościom fakt, iż Polska jest daleko w tyle pod względem badań naukowych – szczególnie widoczne jest to w sferze ilości publikacji. Wynika to przede wszystkim z niewystarczającej wysokości funduszy przeznaczanych na rozwój naukowy kraju, a także ich kierunkowania.

Chociaż w środowisku międzynarodowym ciężko o szczególną sławę polskich ośrodków naukowych, z roku na rok sukcesywnie podnosi się poziom nauczania w narodowych placówkach. Dzieje się to w dużej mierze dzięki zmianom w obszarze finansowania.

Cząsteczka o matematycznie niemożliwej budowie

Przełomowa konstrukcja biologiczna została wykonana przez zespół naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierowany przez profesora Jonathana Heddle. Białkową klatkę cechuje „niemożliwa” według zasad matematyki geometria – jest to niemal regularny wielościan archimedejski zbudowany z jedenastokątów. Każda klatka ma średnicę zaledwie 22 nanometrów, a 24 fragmenty białek są w niej spinane 120 jonami złota.

Wewnątrz nich naukowcy umieszczą leki, które w normalnych warunkach nie mogłyby być dostarczone do wnętrza komórki. Kiedy już klatka z odpowiednią cząsteczką dostanie do komórki, ulegnie rozpadowi, uwalniając lek do wnętrza. Model klatki prezentuje się następująco:

zdjęcie: Heddle Lab

Miejmy nadzieję, że w Polsce pojawi się o wiele więcej tak przełomowych projektów. Wówczas po raz kolejny naukowcy z wielu krajów będą mieli zaszczyt współpracować na terenie rodzimego ośrodka naukowego.

Odkrycie polskich naukowców we współpracy z prof. Jonathanem Heddlem z pewnością zauważalnie wpłynie na rozwój sposobów terapii organizmów żywych.

Exit mobile version